Ethernet 10 Gb/s nawet w laptopie. Jak to możliwe?

Jan DomańskiSkomentuj
Ethernet 10 Gb/s nawet w laptopie. Jak to możliwe?
{reklama-artykul}Szybki Internet staje się coraz powszechniejszy, stopniowo coraz więcej ludzi korzysta z dysków sieciowych, karty Fast Ethernet 100 Mb/s wydają się przeżytkiem, a coraz częściej Gigabit Ethernet 1 Gb/s są standardem, z którego użytkownicy nie chcą rezygnować na rzecz wolniejszych połączeń. Ale nawet i 1 Gb/s (innymi słowy 125 MB/s) w zaawansowanych zastosowaniach może być wąskim gardłem sieci.

10 Gb/s do specyficznych zastosowań

Do komputera stacjonarnego podepniemy po prostu kartę PCI-Express 10 Gb/s Ethernet, których może nie ma wiele w sklepach, ale jeśli chwilę poszukamy, to nie ma problemu, aby takową zamówić. Takie możliwości przydadzą się, kiedy dysponujemy bardzo wydajnymi dyskami sieciowymi na SSD i z szybszymi kartami sieciowymi, niż 1 Gb/s (lub agregacją dwóch 1 Gb/s) albo łączem 10 Gb/s, które dostępne jest w ograniczonym stopniu nawet w Polsce dzięki operatorowi Inea.

OWC Thunderbolt 3 10G EthernetInterfejsy Thunderbolt 3 i Ethernet z obu stron zewnętrznej karty sieciowej / foto. OWC

A co z laptopem? Przewodowa karta sieciowa jest elementem umieszczonym bezpośrednio na płycie głównej, więc nie da rady jej tak łatwo wymienić jak małego wewnętrznego modułu WiFi w osobnej karcie. Poza tym coraz więcej przenośnych maszyn w ogóle nie dysponuje Ethernetem. Powszechnie stosuje się karty sieciowe USB i nawet prędkości powyżej 1 Gb/s nie powinny być problemem. W końcu USB 3.2 Gen 1 oferuje do 5 Gb/s (SuperSpeed USB – 625 MB/s), a USB 3.2 Gen 2 nawet 10 Gb/s (SuperSpeed USB 10 Gbps – 1250 MB/s).

Rewelacyjnie szybki Ethernet dzięki Thunderbolt 3

Jest jeszcze inna wydajniejsza metoda – złącze Thunderbolt. To standard bardzo rzadko stosowany w domach, ale w profesjonalnych zastosowaniach znajduje coraz więcej użytkowników. Nawet poprzednie edycje Thunderbolt obsłużyłyby 10 Gb/s wydajnej karty sieciowej, ale z racji powszechności Thunderbolt 3 i mniejszego sensu wchodzenia w starsze rozwiązanie, postawiono na nowszą wersję.

OWC Thunderbolt 3 10G EthernetCzas potrzebny na przesłanie paczki zdjeć RAW (przy założeniu wagi 52 MB każdego z nich) / foto. OWC

Karta sieciowa OWC Thunderbolt 3 10G Ethernet Adapter ma całkiem duże rozmiary (38 x 80 x 12,6 mm, 453 g) i nieco przypomina dysk zewnętrzny. Może przydać się nie tylko tam, gdzie potrzeba aż 10 Gb/s, bo potrafi działać w trybach: 10 G, 5 G, 2,5G, 1G i 100M Base-T. W takim wypadku z powodzeniem usprawni przesyłanie danych w sieci 5 Gb/s lub 2,5 Gb/s, a w pełni wykorzysta swój potencjał, kiedy przesiądziemy się na infrastrukturę LAN 10 Gb/s.

Realne osiągi nawet do 900 MB/s

W zależności od zastosowanego okablowania (i naturalnie innych elementów infrastruktury sieciowej), może działać przy 100 metrach skrętki sieciowej Cat. 5e z prędkością 2,5 Gb/s, Cat 6 zapewni wtedy 5 Gb/s, a Cat 6e nawet 10 Gb/s przy takiej długości kabla. Zastosowany chip ethernet Aquantia AQC107S (Intel JHL6540 w przypadku interfejsu Thunderbolt 3) wspiera funkcję zdalnego wybudzania urządzenia Wake-On-LAN i maksymalne praktyczne osiągi nawet 900 MB/s.

OWC Thunderbolt 3 10G EthernetKarta sieciowa OWC Thunderbolt 3 10G Ethernet w całej okazałości, jak widać jest całkiem spora / foto. OWC

Moduł sieciowy OWC Thunderbolt 3 10G Ethernet Adapter jest zgodny z Windowsem 10, Windowsem Server 2016 i macOS 10.13.6 High Sierra lub nowszym. Sprzęt można już zamawiać także z wysyłką do Polski przez stronę producenta i powiązany sklep w promocyjnej cenie 149 dolarów, regularna ma wynieść 199 dolarów (około 580 złotych, a 770 złotych po wygaśnięciu promocji).

Źródło i foto: OWC

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.