LaCie 1big Dock SSD Pro – dysk zewnętrzny którym naładujesz laptopa

Jan DomańskiSkomentuj
LaCie 1big Dock SSD Pro – dysk zewnętrzny którym naładujesz laptopa
{reklama-artykul}Dyski SSD są już coraz popularniejsze nawet w segmencie przenośnych magazynów danych USB. Ciągle są droższe od HDD, ale nie mamy aż stak kosmicznych cen jak kiedyś. Więc jeśli nie potrzebujemy bardzo dużej przestrzeni jak np. 2 TB, to coraz częściej sięgamy po wydajne półprzewodnikowe konstrukcje. O ile dla HDD interfejs USB nie jest przeszkodą, tak wydajne modele oparte o SSD nie mogą w pełni rozwinąć skrzydeł.

Thunderbold 3 wkracza na scenę

I to nie tylko przy samym USB 3.0 (USB 3.2 Gen 1), nawet USB 3.1 (USB 3.2 Gen 2) nie ma wystarczających parametrów dla wydajnych wariantów SSD PCIe NVMe. Teoretyczne maksimum, jakie można wyciągnąć z USB 3.1, to 10 Gb/s (1250 MB/s), a przecież dobre SSD PCIe 3.0 mogą osiągać ponad 3000 MB/s. Z pomocą przychodzi Thunderbolt zastosowany chociażby w LaCie 1big Dock i LaCie 1big Dock SSD Pro.

Lacie 1big Dock SSD ProBogaty pakiet dodatkowych złącz, a nawet aktywne chłodzenie / foto. LaCie

Interfejs Thunderbolt 3 z LaCie pozwala na przesyłanie danych z prędkością nawet 2800 MB/s. To ponad dwa razy więcej niż USB 3.1. We wnętrzu LaCie 1big Dock SSD Pro znajdziemy nośniki Seagate FireCuda NVMe SSD o pojemności 2 TB i 4 TB. Żadne zaskoczenie, w końcu LaCie jest marką należącą właśnie do Seagate.

Wydajny nośnik i wszechstronny hub

Poza zastosowaniem jako niebywale szybki nośnik zewnętrzny, produkt LaCie pełni też rolę rozgałęziacza portów. W jego obudowie znajdziemy zgodne z USB-C dwa gniazda Thunderbolt 3, port USB 3.0, złącze DisplayPort 1.4 czy miejsce dla kart pamięci (CFast 2.0, CFexpress, SD). To świetne połączenie dla osób pracujących z plikami wideo z kamer czy po prostu kopiujących bardzo dużo danych z różnych źródeł.

Lacie 1big Dock SSD ProJak widać potrzeba dwóch kabli – jeden do połączenia z komputerem, a drugi jako zasilanie / foto. LaCie

W komputerach stacjonarnych to nie problem, ale laptopy, nawet profesjonalne, cierpią na niedużą liczbę portów. Aby nie podłączać dodatkowo gniazda ładowania, stacje dysków LaCie mogą też pełnić rolę wydajnego zasilacza i dostarczać nawet 45 W. Jeśli podepniemy dodatkową odpowiednio mocną ładowarkę, to z duetu swojej firmowej i dołożonej LaCie prześle nawet 70 W. Produkty LaCie mogą ładować także inne urządzenia, które są do nich podpięte, nie tyko samego laptopa, wspierają łańcuchowy model zasilania.

Z HDD pojemniej i taniej

Jeśli osiągi wbudowanych HDD nie są problemem, to można zaoszczędzić i mieć jeszcze więcej powierzchni dzięki modelowi Lacie 1big Dock (bez dopisku SSD Pro). Poza użyciem tradycyjnych talerzy w miejsce SSD, to w zasadzie bardzo podobna konstrukcja (bez obsługi jednego typu kart pamięci), ale o zwiększonych pojemnościach (4 TB, 8 TB, 16 TB).

Lacie 1big Dock SSD ProWysoka cena, ale nie zadbano o nadprogramowe dodatki, jest niezbędne minimum / foto. LaCie

Niestety przy tak dobrych parametrach nie jest tanio. To sprzęt skierowany dla profesjonalistów, użytkowników domowych, nawet tych wymagających, ceny będą odstraszać. Edycje SSD w zależności od pojemności kosztują od 6399 złotych do 12299 złotych, a HDD od 1699 złotych do 3249 złotych. Jako bonus otrzymujemy Adobe Creative Cloud All-Apps na miesiąc i usługę odzyskiwania danych przez cały czas trwania gwarancji (5 lat). Sprzęt powinien pojawić się w sprzedaży już w tym miesiącu.

Źródło i foto: LaCie

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.