Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Kupiłem podejrzanie tani smartfon z Allegro. Co otrzymałem?
Piątek, 19 Czerwiec 2020 12:07, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
Inteligentny Telefon 8G z AllegroOferta wyglądała atrakcyjnie.

Pod koniec maja poruszyłem temat podejrzanie tanich smartfonów z Allegro. Oczywiście problem nie dotyczy tylko najpopularniejszej w Polsce platformy handlowej, podobne oferty znajdziecie na AliExpress czy Wish.

Sprzedawca za jedyne 288 złotych oferował "Inteligentny Telefon 8G + 256G P30 Pro". Tytuł aukcji sugeruje, że mamy do czynienia z urządzeniem, które oferuje aż 8 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci na dane. Do tego nazwa P30 Pro ewidentnie inspirowana marką Huawei, której flagowiec z 2019 miał dokładnie takie samo oznaczenie.

Inteligentny Telefon 8G P30 Pro z Allegro
Inteligentny Telefon 8G + 256G P30 Pro / foto. Allegro

Zbyt piękne aby było prawdziwe


Oczywiście spodziewałem się, że opis produktu może nie zgadzać się ze stanem faktycznym. Trochę dla draki postanowiłem jednak zaryzykować i zamówić smartfon, którego rzekoma specyfikacja jest raczej niespotykana wśród urządzeń za mniej niż 2000 złotych.

Allegro tani smartfon
Kupiłem "Inteligentny Telefon 8G + 256G P30 Pro" / foto. wł. 

Sprzęt zamówiony za pośrednictwem Allegro 26 maja dotarł do mnie 12 czerwca. Zważywszy, że przedmiot został wysłany bezpośrednio z Chin, muszę przyznać, że czas realizacji okazał się całkiem przyzwoity.

P30 Pro noname 8
Ramki nie są tak wąskie jak na zdjęciach z aukcji / foto. wł.

Pudełko? Zapomnij


Po odebraniu przesyłki od wysłannika Poczty Polskiej mogłem przejść do właściwych testów. I tutaj zaskoczenie - produkt zapakowano w folię ochronną, ale w paczce nie znalazłem typowego kartonowego pudełka. Cóż, za te pieniądze, mogę to przeboleć.

Sprzedawca dorzucił do zestawu za to ładowarkę, słuchawki oraz kabel zasilający microUSB.

P30 Pro noname 9

Wygląda całkiem ładnie


Pierwsze zaskoczenie (i to pozytywne!) to wygląd smartfona. Na pierwszy rzut oka urządzenie wygląda naprawdę nowocześnie i ładnie. W oko wpadają lakierowane ramki, kolorowe plecki czy ekran z notchem.

P30 Pro noname 2

Gorzej z jakością wykonania, która jak się spodziewałem, odbiega od ideału. Wszystkie elementy wykonano z plastiku, który z pewnością po dłuższym użytkowaniu nie będzie wyglądał najlepiej.

Mamy 2020 rok więc smartfony z wymienialną baterią do absolutna rzadkość, tymczasem chiński "Inteligentny Telefon 8G + 256G P30 Pro" posiada tę cechę, która z nostalgią wspomina wielu użytkowników telefonów komórkowych.

Okazuje się, że ramka i plecki tworzą całość i da się je zdjąć. Pod klapką znajdziemy wymienialną baterię! Są też sloty na karty SIM oraz MicroSD.

P30 Pro noname 7

Jakość ekranu oczywiście nie powala - otrzymujemy marny ekran, którego jasność i rozdzielczość wołają o pomstę do nieba. Co ciekawe, w opisie widnieje informacja o wartości 720 x 1520 pikseli, podczas gdy realnie otrzymujemy rozdzielczość 480 x 1014 pikseli. 

P30 Pro noname 3

Specyfikacja zdradza oszustwo


Jak już wcześniej pisałem, uznałem za mało realne, aby telefon za mniej niż 300 złotych oferował aż 8 GB pamięci RAM. Tym bardziej, że na pokładzie znajdziemy procesor... w sumie sam nie wiem jaki, ale żaden z nich nie jest w stanie obsłużyć takiej ilości pamięci. AnTuTu i CPU-Z wskazują, że mamy do czynienia z układem MediaTek MT6763, w opisie produktu widnieje chip MTK6797, natomiast apka Device Info HW wskazuje na MediaTek MT6580

Po skonfigurowaniu urządzenia i zapoznaniu się z dość karykaturalnym interfejsem naśladującym iOS'a (niezła mieszanka - inspiracja Huawei i Apple!) postanowiłem prześwietlić specyfikację. Co ciekawe, producentowi udało się oszukać aplikację CPU-Z na Androida, która uparcie twierdziła, że mamy do czynienia z urządzeniem oferującym 8 GB RAM. Oczywiście szybkość działania interfejsu wskazywała coś zupełnie innego. Responsywność urządzenia jest adekwatna do jego ceny - smartfon napędzany Androidem 9.1 działa naprawdę wolno, występują "przycięcia" animacji, a na załadowanie niektórych aplikacji trzeba trochę poczekać.

P30 Pro CPU-Z
P30 Pro w CPU-Z / foto. wł.

Prawdę zdradził dopiero AnTuTu Benchmark.

p30 Pro Antutu
P30 Pro w AnTuTu Benchmark / foto. wł.

Jak widzicie na powyższym screenie (po prawej stronie), na pokładzie urządzenia znajdziemy 1 GB pamięci RAM. Mamy zatem do czynienia z ewidentnych oszustwem. To jednak nie koniec niespodzianek. Po włożeniu karty SIM w roku ekranu zaraz obok wskaźnika sygnału sieci komórkowej pojawił się symbol... 5G. Chińczyków ewidentnie poniosła fantazja bowiem telefon nie obsługuje nawet LTE, a za transmisję danych odpowiada moduł 3G.

P30 Pro noname 4
P30 Pro 5G

Nie jestem w stanie nawet określić jaką baterię umieszczono w telefonie. Według specyfikacji pojemność akumulatora wynosi 4800 mAh, AnTuTu podaje 3800 mAh, a Device Info HW zaledwie 1000 mAh...

P30 Pro noname 7

Polowanie na naiwniaków


Jak widzicie, lepiej omijać takie oferty szerokim łukiem. Cudów nie ma, a kupowanie sprzętu o wyśmienitej specyfikacji za bezcen może okazać się strzałem w kolano.

Szybka analiza zakupionego smartfonu wykazała ewidentne przekłamania. Łączność 3G nazwano 5G, ikony interfejsu zapożyczono z iOS, nie wiemy nawet z którym procesorem mamy do czynienia.

Chińskie smartfony "no name" naśladujące wyglądem i nazewnictwem topowe produkty to zwykłe elektro-śmieci. Rozumiem, że nie każdy dysponuje budżetem, aby kupić smartfon z wyższej półki. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy sięgać po podróbki. Zdecydowanie lepiej wybrać jeden z podstawowych modeli znanych marek jak Xiaomi, Huawei, Motorola czy Samsung.

Źródło: wł.