Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Raspberry Pi 4 w wersji 8 GB RAM. Popularna malina z większą pamięcią już do kupienia
Czwartek, 28 Maj 2020 14:05, Wpisany przez Jan Domański
Raspberry Pi 4Brakuje wam RAMu w Raspberry Pi? Nowy ma aż 8 GB

Uwielbiany przez majsterkowiczów i gadżeciarzy minikomputer Raspberry Pi właśnie pojawił się w nowej wersji. Nie jest to następca Raspberry Pi 4, ale jego kolejny wariant z powiększoną pamięcią RAM. Do tej pory Raspberry Pi Fundation oferowało opcje z 1 GB, 2 GB i 4 GB RAM. Właśnie oficjalnie do listy dołącza Raspberry Pi 4 8 GB RAM.

Zwiększenie RAM wymusiło małą przeróbkę


Poza zwiększeniem pamięci operacyjnej, to ta sama dobrze znana malina 4. No, może poza drobna korektą. Skorzystanie z nowego chipu pamięci wymusiło lekkie przeprojektowanie płytki urządzenia pod kątem układów związanych z zasilaniem. Pamięć potrzebuje nieco więcej prądu w szczytowych momentach.

Raspberry Pi 4 8 GB RAMfoto. Raspberry Pi Fundation

Wszystkie ważne układy są na miejscu, nie ma to wpływu na użytkowanie i zgodność komputera. To niewielka modyfikacja, ale i tak zespół projektowy miał 3 miesiące poślizgu z powodu zakłócenia dostawy cewek przez koronawirusa.

8 GB RAM, ale najlepiej system 32-bit


Co ciekawe, mimo wprowadzenia 8 GB RAM, domyślnym systemem jest i tak edycja używająca 32-bitowego jądra LPAE. System rozdysponuje pełne 8 GB, ale każdy proces będzie mógł sam używać nie więcej niż 3 GB. Według Ebena Uptona z Raspberry Pi Fundation, nie powinno to sprawiać żadnego problemu dla zwykłych użytkowników. Tym bardziej, że np. każda karta w Chrome otwiera się w osobnym procesie.

specyfikacja Raspberry Pi 4specyfikacja Raspberry Pi 4 / foto. Raspberry Pi Fundation

Dzięki postawieniu na 32-bitową wersję, zachowano kompatybilność ze wszystkimi komputerami jednopłytowymi Raspberry Pi stworzonymi od samego początku, czyli 2011 roku jeszcze jako płyta alfa. Dla bardziej zaawansowanych przygotowano edycję w pełni 64-bitową, ale obecnie wyłącznie jako beta.

Przy okazji organizacja oznajmiła, że zmienia nazewnictwo systemów dla Raspberry Pi. Zamiast Raspbiana będzie po prostu Raspberry Pi OS. Twórcy wierzą, że dzięki temu mniej zaawansowani użytkownicy jeszcze łatwiej znajdą odpowiednie zasoby i sam system do pobrania, a cały nazewnictwo będzie klarowniejsze.Mały komputer jednopłytowy w edycji 8 GB jest już dostępny w sprzedaży za 75 dolarów. W podawanych na stronie Raspberry Pi Fundation trzech polskich sklepach cena wynosi od 364,60 do 389 złotych w zależności od konkretnego sklepu.

Źródło i foto: Raspberry Pi Fundation