Zbuduj sobie komputer ojca Linuxa. Oto jakich podzespołów potrzebujesz

Maksym SłomskiSkomentuj
Zbuduj sobie komputer ojca Linuxa. Oto jakich podzespołów potrzebujesz
Linus Torvalds porzucił swoją wysłużoną platformę firmy Intel i jego nowy komputer wykorzystuje już procesor wyprodukowany przez firmę AMD. Ojciec Linuxa kilka dni temu pochwalił się swoim nowym komputerem, a my podpowiadamy Wam czego dokładnie potrzebujecie, aby zbudować identyczną stację roboczą. A więc przede wszystkim potrzebujecie pieniędzy. Jeśli już nimi dysponujecie, możemy wspólnie udać się na zakupy. Oto, co powinniście wrzucić do swojego wirtualnego koszyka.

PS. Linus Torvalds w wywiadzie udzielonym serwisowi ZDNet dość dokładnie opisywał podzespoły znajdujące się w jego komputerze, a czasem podawał swoje dość dokładne wymagania z nimi związane. Jeśli ojciec Linuxa w którymś miejscu nie był precyzyjny, dobraliśmy propozycję zgodną z jego kryteriami.

Procesor – AMD Ryzen Threadripper 3970X (ok. 11 000 zł)

{reklama-artykul}Zaczynamy od clou programu. Jest nim oczywiście układ AMD Ryzen Threadripper 3970X. Ten za sprawą 32-rdzeniowej i 64-wątkowej budowy jest jednym z najlepszych na świecie konsumenckich układów do zastosowań profesjonalnych. Ba, biorąc pod uwagę stosunek jego ceny do oferowanej wydajności, jest w ścisłej czołówce. Wykorzystujący nową podstawkę sTRX4 cechuje się TDP na poziomie 280W i zjada na śniadanie konkurencyjnego Intel Core i9-9980XE, a pod względem opłacalności bije konstrukcje Intela 10. generacji.

Cooler procesora – Noctua NH-U14S TR4-SP3 (ok. 379 zł)

Noctua NH-U14S TR4-SP3

Linus Torvalds przyznał, że cicha praca jest dla niego ważną cechą wydajnej stacji roboczej. Zaznaczył, że nie jest zwolennikiem chłodzenia wodnego typu AIO, gdyż nie jest przekonany o jego wyższości nad dobrej jakości chłodzeniem powietrznym. Do personalizowanego systemu chłodzenia wodnego z kolei nie ma głowy. Ojciec Linuxa przyznał, że ma dobre doświadczenia z coolerami Noctuy. Postanowiliśmy zaproponować wydajny schładzacz tego austriackiego producenta.

Karta graficzna – Sapphire RX580 (ok. 900-1100 zł)

 
rx580 sapphire

Zdziwicie się, ale układ graficzny jest dla Torvaldsa elementem w zasadzie pomijalnym. Ten przyznał, że w gry nie gra, a na monitorze komputerowym ogląda przeważnie pulpit. Linus na co dzień korzysta z „randomowego” GPU Sapphire RX580. Taki sprzęt kupicie za niecały tysiąc złotych.

Płyta główna – ASUS ROG Zenith II Extreme (ok. 3800 zł)

ASUS ROG ZENITH II EXTREME

„Płyta główna musiała zapewniać odpowiednio wydajne zasilanie i pozwolić podłączyć sporo wentylatorów. Szukałem czegoś, co nadaje się dobrze do podkręcania, pomimo że… sam tego nie robię. Postawiłem na płytę główną E-ATX”, mówił Linus w wywiadzie.

Twórca Linux Kernel nie wyraził się precyzyjnie, więc to my zaproponujemy Wam odpowiednią płytę zgodą z jego kryteriami. Wybór pada na rozwiązanie ASUSa z aż pięcioma (!) gniazdami M.2 na dyski SSD.

Pamięć RAM – 4x16GB DDR4-2666

Torvalds powiedział, że marzy mu się pamięć ECC. Mimo to, postawił na dobrej jakości kości DDR4-2666, pozbawione radiatorów.

Zasilacz – Seasonic Focus GX-850 (ok. 620 zł)

Seasonic Focus GX-850

Torvalds przyznaje, że nie rozważał od początku propozycji Seasonica, ale w dobie pandemii był to najlepszy zasilacz, jaki mógł kupić w danym momencie. „Powinien to być solidny wybór, zapewniający odpowiedni zapas mocy”, powiedział.

Pamięć na dane – Samsung EVO 970 1 TB M.2 (ok. 750 zł)

Samsung 970 EVO 1TB

Linus Torvalds powiedział, że już od dekady nie tyka się klasycznych dysków talerzowych. Lubi porządek z kabelkami w obudowie, więc stawia na standard M.2, czyli dyski wpinane bezpośrednio do płyty głównej. Od jakiegoś czasu korzysta z rozwiązań marki Samsung.

Obudowa – Be Quiet! Dark Base 700 (ok. 500 zł)

Be Quiet Dark Base 700

Kluczowym parametrem dobrej obudowy dla Torvaldsa jest jej dobre wyciszenie. Mężczyzna przyznał, że o ile ceni sobie wentylatory Noctua bardziej od tych oferowanych przez Be Quiet!, to w przypadku obudowy stawia na rozwiązania marki Be Quiet!. Warunek ten spełnia Be Quiet! Dark Base 700, mieszcząc przy okazji płytę w standardzie E-ATX.

Dodatkowe wentylatory – Noctua NF-A14 PWM (ok. 105 zł)

Noctua NF-A14 PWM

Skoro Linus ceni sobie ciszę i lubi rozwiązania marki Noctua, to nasz wybór może być tylko jeden. Nie wiemy na jakie wentylatory postawił ostatecznie Torvalds.

System operacyjny – Linux Fedora 32

Linux Fedora 32

Co tu dużo mówić, system operacyjny macie w gratisie! Linuxa Fedora 32, z którego korzystał będzie Linus Torvalds, pobierzecie za darmo z naszej bazy plików.

Jak widzicie, wydajny komputer stacjonarny radzący sobie z grami oraz bardzo wymagającymi zastosowaniami profesjonalnymi w takim wydaniu, jest wydatkiem rzędu XXX złotych. Dużo to, czy mało? Odpowiem dyplomatycznie: PC o zbliżonych możliwościach zbudowany w oparciu o nową platformę Intela byłby znacznie droższy.

Źródło: mat. własny, ZDNet

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.