Instalki.pl » Aktualności » Hardware » W Polsce spłonął nadajnik Play. Przeciwnicy 5G nawołują do przestępstwa
Wtorek, 26 Maj 2020 20:03, Wpisany przez Maksym Słomski
5g pozar lodz
Sytuacja nie wygląda dobrze.

Podpalenia infrastruktury telekomunikacyjnej przybierają na sile. W zeszłym miesiącu donosiliśmy o podpaleniach w różnych krajach Europy - Włoszech, Niderlandach i Wielkiej Brytanii. Dziś ze smutkiem informujemy, że spłonął nadajnik Play w Łodzi. Przyczyną pożaru prawdopodobnie było podpalenie, co sugeruje oświadczenie wystosowane przez przedstawicieli "fioletowego operatora". Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji zaapelowała do Rządu, Samorządów i organów ścigania o podjęcie zdecydowanych działań w sprawie takiego wandalizmu.

Zdjęcie płonącego nadajnika w Łodzi opublikowano wczoraj wieczorem w serwisie Twitter. Początkowo nie podawano szczegółów odnośnie tego, którego operatora jest to infrastruktura. Dzisiaj okazało się, że należy ona do Playa.


Operator sieci Play wydał w tej sprawie oświadczenie.

"W związku z doniesieniami o atakach na infrastrukturę telekomunikacyjną w Polsce operator sieci PLAY oświadcza, że takie czyny noszą znamiona działalności przestępczej wymierzonej w bezpieczeństwo państwa i obywateli. Operator podkreśla, że bezpieczeństwo oraz ochrona klientów i pracowników jest jego najwyższym priorytetem. Wszelkie tego rodzaju ataki są natychmiast zgłaszane odpowiednim organom ścigania na najwyższym szczeblu.

Infrastruktura telekomunikacyjna pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu społeczeństwa i gospodarki. Jej znaczenie jest szczególnie istotne w sytuacjach krytycznych, takich jak stan klęski żywiołowej, czy stan epidemii, którego właśnie doświadczamy. Sprawna i wydajna infrastruktura telekomunikacyjna jest niezbędna w zgłoszeniach wypadków i wydarzeń zagrażających zdrowiu i życiu wszystkich osób znajdujących się na terytorium Polski. Ataki na nią są takim samym przestępstwem, jak niszczenie infrastruktury kolejowej (tory i trakcje) czy energetycznej (linie przesyłowe).

Operator sieci PLAY potępia podżeganie do ataków na infrastrukturę telekomunikacyjną."

Przez Internet przetoczyła się fala komentarzy


Większość Polaków krytykuje zdarzenie, które mogło być efektem podpalenia. Nie brakuje jednak komentarzy mówiących, iż dobrze się stało. Niektórzy wprost podżegają w sieci do popełniania tego rodzaju przestępstw, a inni... przyklaskują im. Pewnym internautom powinna przyjrzeć się Policja.


Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji bije na alarm


PIIT wzywa do podjęcia stanowczych kroków w kwestii działalności zakłócającej działanie technologii od której zależy życie i zdrowie obywateli oraz funkcjonowanie państwa. Bez infrastruktury sieci bezprzewodowych i jej stałej rozbudowy, niemożliwe jest skuteczne działanie systemów ratunkowych. Znacznie utrudniony będzie również rozwój polskiej gospodarki oraz funkcjonowanie niemal każdej dziedziny naszego życia zawodowego i prywatnego, w trakcie i po epidemii.

"Przyzwolenie na szerzenie braku zaufania do przedsiębiorców telekomunikacyjnych i powielanie krążących w Internecie fake newsów na temat sieci komórkowych i technologii 5G jest działaniem wysoce nieodpowiedzialnym. Jest to też działanie na szkodę polskiego państwa i jego bezpieczeństwa. Każdy wątek działań przestępczych powinien zostać wyjaśniony przez odpowiednie do tego służby", czytamy w komunikacie PIIT.

nadajnik 5g torun
Stacja bazowa 5G w Toruniu. | Źródło: Play

Zdarzenie w Łodzi nie jest pierwszym niepokojącym wydarzeniem związanym z infrastrukturą telekomunikacyjną w Polsce. W zeszłym roku przeciwnicy 5G próbowali zniszczyć stację bazową w Krakowie. Dwa tygodnie temu przypadek pożaru stacji bazowej odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim.

Kto odpowiada za dezinformację w sprawie 5G?


Jakiś czas temu wskazano winnych rozpowszechniania w Europie wielu fake newsów na temat rzekomej szkodliwości sieci 5G i wiązania jej z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Business Insider powołując się na anonimowe źródła z europejskich służb bezpieczeństwa wskazywał na celowe działania rosyjskich oraz irańskich agentów. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Jak zawsze gorąco zachęcamy do czerpania swojej wiedzy na temat technologii ze sprawdzonych i rzetelnych źródeł oraz do weryfikowania treści o charakterze sensacyjnym.

Źródło: mat. własny, Twitter, Facebook, PIIT, GSMonline, zdj. tytułowe: Canva Pro