Stary Android TV Box jako bloker reklam? To proste dzięki Pi-hole!

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Stary Android TV Box jako bloker reklam? To proste dzięki Pi-hole!
Kilka lat temu, nie każdy z telewizorów działał pod kontrolą nowoczesnego systemu operacyjnego. Wtedy to, małe komputerki z Androidem cieszyły się sporą popularnością. Te produkowane głównie w Chinach urządzenia, dawały użytkownikom możliwość oglądania ulubionych filmów lub seriali na ekranach dużo większym niż monitory komputerów.

{reklama-artykul}Tak zwane Android boksy, działają zazwyczaj pod kontrolą Androida. Mój pierwszy box – Tronsmart S95 Vega Telos, trafiły do szuflady by zbierać kurz, a jego miejsce zajął Xiaomi Mi Box S. Emerytowane urządzenia mogą jednak w łatwy sposób odzyskać młodość, wszystko dzięki projektowi Armbian.

Zapewne spora część z Was, czytelników, słyszała o Raspberry Pi. Te małe komputerki przebojem wdarły się w świat serwerów. Popularne „malinki” posiadają sporą moc obliczeniową, pobierając przy tym bardzo mało prądu. Oczywiście, Raspberry Pi oraz jego pochodne, można wykorzystywać w bardzo wielu projektach jak np. inteligentne lustra, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby ich miejsce jako serwer zajęły boksy z Androidem.

Komputerek Vega Telos, jak i wiele innych tego typu urządzeń, posiada odblokowany bootloader. Skrzętnie wykorzystali to deweloperzy, którzy przygotowali specjalnie skrojoną wersję Debiana. Ta niezwykle popularna wersja Linuksa może zmienić komputerek w serwer z Pi-hole, który pozbędzie się reklam ze wszystkich urządzeń. W niniejszym poradniku pokażę Wam, jak dać staremu Android boksowi nowe życie.

Co jest nam potrzebne?

  • Android Box z odblokowanym bootloaderem,
  • Karta SD o pojemności min. 8 GB,
  • Komputer/telefon z dostępem SSH,
  • Router z możliwością przekierowania portów i otwarty port 22.

Android Box serwerem z pi-hole: krok po kroku

Pierwszym krokiem jest pobranie odpowiedniego obrazu systemu. Dzięki uprzejmości dewelopera o nicku balbes150, mamy możliwość pobrania jednego obrazu, który powinien działać na urządzeniach z czipami Amlogic, Allwinner oraz Rockchip. Obrazy można odnaleźć pod tym adresem. Na potrzeby tego poradnika wybrałem plik Armbian_20.05.4_Arm-64_bullseye_current_5.7.0-rc5_20200514.img.xz Pliki oznaczone jako desktop, posiadają interfejs graficzny, który w moim przypadku jest zbędny, gdyż urządzenie można z powodzeniem obsługiwać siedząc wygodnie przed komputerem.

Po pobraniu i wypakowaniu obrazu, musimy go przenieść na kartę SD. Małym programem, który doskonale sobie z tym poradzi jest Rufus. W programie wybieramy plik ISO oraz nośnik, na który chcemy wgrać jego zawartość. Transfer plików może trwać do kilku minut – wszystko zależy od szybkości nośnika. Wszystkie dane z karty zostaną, rzecz jasna, usunięte.

Android box z Pi-Hole

W następnym kroku wchodzimy do katalogu dtb na przygotowanej karcie i znajdujemy konfigurację swojego urządzenia. W moim przypadku plik nazywał się meson-gxbb-vega-s95-telos.dtb. Miejcie jednak na uwadze to, że w zależności od posiadanego sprzętu, nazwa będzie się różnić. Nazwę pliku kopiujemy i otwieramy plik uEnv.txt w głównym folderze karty i edytujemy linię wedle grafiki poniżej. Linie można odkomentować usuwając #.

Android box z Pi-Hole
Kolejnym krokiem jest uruchomienie Android boksa (bez włożonej karty). Po poprawnym rozruchu, wkładamy kartę i uruchamiamy aplikację do instalacji aktualizacji. Jako plik aktualizacji wybieramy aml_autoscript.zip.

Android box z Pi-Hole

Jeśli z jakiegoś powodu taka aplikacja nie znajduje się w spisie, można wejść w tryb recovery poprzez naciśnięcie wykałaczką przycisku reset, który powinien znajdować się pod lub za urządzeniem.

Z opcji wybieramy Select i wskazujemy wspomniany wcześniej plik.

Android box z Pi-Hole

Android box z Pi-Hole

Jeżeli wszystko się udało, to po ponownym rozruchu powinien uruchomić się Linux. Armbian obsługuje Wi-Fi oraz Ethernet. Łatwiejszym rozwiązaniem jest oczywiście podpięcie kabla Ethernet – box powinien być od razu widoczny w sieci. Do ustalenia jego adresu IP można wykorzystać program Advanced IP Scanner.

Android box z Pi-Hole
W moim przypadku adresem jest 192.168.1.113. Do połączenia można wykorzystać wiersz poleceń cmd lub Putty. Po wpisaniu: ssh [email protected] i użyciu hasła 1234, powinniśmy ujrzeć ekran zmiany hasła. Po uzupełnieniu informacji, nasz box jest gotowy do pracy!

Android box z Pi-Hole

Jako pierwszy program, który warto zainstalować na naszym serwerze jest Pi-hole. Ta aplikacja w bardzo prosty sposób usunie reklamy na wszystkich urządzeniach podłączonych do sieci. Instalacja jest banalnie prosta, a jeśli router obsługuje zmianę DNS, urządzenia mogą od razu działać bez reklam.

Pi-hole instalujemy za pomocą następującej komendy:

curl -sSL https://install.pi-hole.net | bash

Jeśli wszystko działa poprawnie, naszym oczom powinien ukazać się następujący ekran.

Android box z Pi-Hole

Na dobry początek warto pozostawić wszelkie opcje instalacyjne bez ich zmiany. Domyślne wartości proponowane przez instalator doskonale sprawdzą się w codziennej pracy.

Po instalacji powinniśmy ujrzeć ekran z informacjami o logowaniu.

Android box z Pi-Hole

Jednym z ostatnich kroków jest zmiana hasła na nieco bardziej przystępne. Zmieniamy je komendą:

pihole -a -p nowe_hasło

Aby sprawdzić czy wszystko działa poprawnie, uruchamiamy przeglądarkę i wpisujemy następujący adres:

http:/pi.hole/admin/ lub http://192.168.1.113/admin

Jeżeli nie Wasz router nie pozwala na zmianę adresu DNS, należy podać adres IP boksa jako niestandardowy DNS. W Windowsie 10, można to zmienić w ustawieniach karty sieciowej. Poprawna konfiguracja jest przedstawiona na grafice poniżej. Osobiście korzystam tylko z jednego adresu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby podać adres np. 8.8.8.8 jako alternatywny DNS.

Android box z Pi-Hole
Jak sami widzicie, przemiana komputerka z Androidem na całkiem funkcjonalny serwer zajmuje tylko kilka chwil i nie wymaga kupna Raspberry Pi. Wykorzystany w tym poradniku Pi-hole, to tylko jedna z aplikacji, którą z powodzeniem można zainstalować na naszym sprzęcie. Urządzenie z łatwością może stać się serwerem FTP, miejscem gdzie wgramy stronę internetową lub serwerem multimedialnym Plex lub Emby.

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.