Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Smartfony w Polsce droższe nawet o 300 złotych! Wszystko przez nową opłatę
Poniedziałek, 11 Maj 2020 20:47, Wpisany przez Maksym Słomski
zaiks smartfony
ZAiKS i rząd w natarciu.

29 kwietnia informowaliśmy Was o powracającym jak bumerang temacie opłaty reprograficznej, którą ZAiKS chce objąć wkrótce także smartfony i tablety. Chodzi o opłatę doliczaną do ceny urządzeń i nośników umożliwiających kopiowanie - już teraz na liście są m.in. nagrywarki i skanery. Postulat? Stawka w wysokości 6%, sprzeczna z ustawą o prawie autorskim UE. Zastępcy prezesa Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Miłoszowi Bembinowi, wtóruje polski rząd. O konsekwencjach wprowadzenia opłaty w rozmowie z WP mówił Wojciech Buczkowski, prezes Komputronika.

Buczkowski mówi otwarcie: "smartfony podrożeją nawet o 300 złotych". Prezes jednej z największej sieci sklepów elektronicznych w Polsce podaje wprost, że przy marży rzędu 0,5 - 1% (po odliczeniu dodatkowych kosztów) sklepy nie są w stanie rezygnować z jakichkolwiek pieniędzy, a więc ciężar opłat zostanie przeniesiony w pełni na konsumentów i polskie firmy. Sytuację komplikuje dodatkowo koronawirus i spadek sprzedaży elektroniki. "To tragiczny moment na tego typu opłaty", konkluduje.

Xiaomi Mi 9 Lite
Xiaomi Mi 9 Lite - jeden ze smartfonów, które Polacy już teraz chętnie kupują poza Polską. | Źródło: Xiaomi

Polska może przestać być atrakcyjnym miejscem do zakupu smartfonów. Polacy już teraz ochoczo kupują tego rodzaju elektronikę w Chinach, gdzie za wybrane modele urządzeń płaci się nawet kilkaset złotych mniej, niż w naszym kraju. Co więcej, coraz atrakcyjniejsze stają się dla Polaków oferty sklepów europejskich - m.in. Amazona, ale też wielu innych, gdzie regularnie organizowane są promocje. Jeśli ceny smartfonów i tabletów w Polsce wzrosną, polski rząd wraz z ZAiKSem postawią w bardzo trudnej sytuacji wiele rodzimych sklepów.

Wiceprezes ZAiKSu w rozmowie z TOK FM twierdził wcześniej, że "to nie jest podatek od obywateli, tylko wprost odwrotnie". Nie wiem komu wierzycie, ale wydaje mi się, że sprawa jest jasna - zapłaci konsument.

Przypominam, że opłata reprograficzna uiszczana jest na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi - np. ZAiKS, ZPAV, STOART i innych. Ma ona stanowić swoistą rekompensatę za zwielokrotnianie ich utworów na użytek osobisty przez osoby fizyczne.

Źródło: Money.pl