Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Polubiłem sprzątanie. Odkurzacz Xiaomi Jimmy JV65 ma tylko jedną wadę (recenzja)
Niedziela, 10 Maj 2020 07:38, Wpisany przez Maksym Słomski
2020-05-10 083808
Lekki i skuteczny.

Wydaje mi się, że czasy workowych, nieporęcznych odkurzaczy przemijają. Rosnąca liczba osób decyduje się na zakup robotów sprzątających, a tradycjonaliści wymieniają przewodowe konstrukcje na znacznie lżejsze propozycje bezprzewodowe, zasilane akumulatorem. Xiaomi Jimmy JV65 to jeden z najlepszych odkurzaczy bezprzewodowych w ofercie lubianego chińskiego producenta. Na przestrzeni ostatnich tygodni sprawdzałem jego możliwości.

Xiaomi Jimmy JV65 1

Odkurzacz Xiaomi Jimmy JV65 przyjechał do mnie z polskiego magazynu sklepu Geekbuying.pl. Tym, co rzuciło mi się w oczy od razu po otwarciu relatywnie niewielkiego pudełka była jego bogata zawartość. Oprócz modułu odkurzacza wewnątrz opakowania znalazłem całe zatrzęsienie różnych przejściówek i końcówek mocno zwiększających jego funkcjonalność:

  • standardową rurę odkurzacza
  • dużą elektroszczotkę do podłóg
  • małą elektroszczotkę do tapicerek
  • szczotkę do tapicerki 2 w 1
  • nasadkę szczelinową 2 w 1
  • wymienny wałek miękki do dużej elektroszczotki
  • rurę elastyczną
  • złączkę kątową
  • ładowarkę
  • uchwyt mocujący

Xiaomi Jimmy JV65 3

Bardzo trudno jest mi wskazać jakikolwiek brakujący element. Za sprawą dołączonych w zestawie akcesoriów odkurzacz bezprzewodowy Xiaomi może z powodzeniem czyścić podłogi, dywany o dowolnej długości włosia, meble tapicerowane, czy nawet samochód. Jimmy JV65 to odkurzacz bez możliwości mopowania, więc... zestaw wydaje się kompletny.

Xiaomi Jimmy JV65 5

Korzystanie z odkurzacza jest tak proste, jak to tylko możliwe. By włączyć lub wyłączyć sprzęt wystarczy nacisnąć przycisk zasilania. Aby zmienić moc ssącą skorzystać należy z przycisku umieszczonego nieco niżej na rączce. Przy odkurzaniu nie trzeba trzymać żadnego z nich, co zwiększa dodatkowo komfort obsługi.

Xiaomi Jimmy JV65 15

Uwagę moją zwrócił szybko pojemnik na kurz mieszczący w sobie 0,5 litra zanieczyszczeń. Tutaj uwidacznia się pierwszy i tak naprawdę jedyny poważny minus testowanego sprzętu. Aby opróżnić pojemnik na nieczystości należy uprzednio wyjąć go z odkurzacza, a następnie wyjąć z niego filtr HEPA. Procedura usuwania brudu jest zaskakująco niehigieniczna - a przecież można było pokusić się o coś na wzór odkurzaczy Hoovera (nawet połowę tańszych), gdzie podobny pojemnik opróżnia się bez jakiegokolwiek kontaktu z brudem. Na plus: zarówno pojemnik, jak i filtr można myć wodą.

Xiaomi Jimmy JV65 10
Xiaomi Jimmy JV65 8

Sam odkurzacz jest doskonale wykonany, a poszczególne elementy da się łatwo ze sobą spasować. Masa urządzenia to ok. 2,85 kg. Nie jest to z pewnością najlżejszy odkurzacz na rynku, ale bez wysiłku obsłuży go tak dziecko, jak i osoba starsza. Prowadzenie odkurzacza ułatwiają zmechanizowane elektroszczotki, które skutecznie pochłaniają wszelakie zabrudzenia.

Xiaomi Jimmy JV65 11
Xiaomi Jimmy JV65 19
Xiaomi Jimmy JV65 12

Na skuteczność odkurzacza spory wpływ ma ciśnienie ssania wytwarzane dzięki technologii cyklonowej. Xiaomi Jimmy JV65 dysponuje silnikiem o mocy znamionowej 500 W, co przekłada się na ciśnienie ssania na poziomie aż 22 kPa - to naprawdę świetny wynik. W parze z tym idzie dość duża głośność odkurzania, sięgająca nawet 80 dB.

Testowany odkurzacz pracować może w jednym z trzech trybów - normalnym, średnim i turbo. Co ciekawe, sprzęt jest niebywale skuteczny nawet w najniższym z nim, w którym jest w stanie działać ok. 65 minut bez podpinania elektroszczotki lub 40 minut po jej podpięciu. W trybie turbo czas pracy ze szczotką wynosi zaledwie ok. 8 minut, co i tak pozwala posprzątać mieszkanie o powierzchni ok. 40 m kw2 dwukrotnie. Zakładając, że korzystać będziecie z trybu "środkowego", z założoną elektroszczotką śmiało będziecie mogli odkurzać przez 20 minut. Wystarczy na jedno naprawdę duże sprzątanie.

Xiaomi Jimmy JV65 17
Xiaomi Jimmy JV65 9

Czas ładowania baterii do pełna w moim przypadku był bliski 4 godzin. Stan naładowania sygnalizowany jest przez niewielką diodę, umieszczoną obok przycisków fizycznych. Dodatkowo, informacja o rychłym rozładowaniu akumulatora komunikowana jest sygnałem dźwiękowym.

Jeśli mógłbym zasugerować Xiaomi jakąś zmianę w modelu kolejnej generacji, to byłaby to nie tylko zmiana dotycząca usuwania odpadków z pojemnika na kurz, ale także wymiana uchwytu mocującego odkurzacz na ścianie na nowocześniejszą stację dokującą. Zarówno przechowywanie urządzenia w pozycji pionowej, jak i sam proces ładowania byłyby wtedy nieco wygodniejsze.

Czy warto kupić odkurzacz Xiaomi? Warto


Pamiętam jak jeszcze kilka lat temu przeklinałem odkurzanie mieszkania za pomocą klasycznego odkurzacza. Od kiedy korzystam z odkurzaczy bezprzewodowych... polubiłem tę czynność. Na podstawie doświadczeń z innymi urządzeniami tego typu stwierdzam bez mrugnięcia okiem, że Xiaomi Jimmy JV65 to naprawdę solidny sprzęt. Czyści skutecznie dywany, podłogi, meble i może pełnić rolę wydajnego odkurzacza samochodowego. Uwiera mnie jedynie mankament w postaci systemu opróżniania pojemnika na kurz, ale jestem w stanie przymknąć na to oko.

Xiaomi Jimmy JV65 14

Odkurzacz Xiaomi Jimmy JV65 sprzedawany jest w cenie 1199 złotych, ale z naszym kuponem HG19V8HW zamówicie go na Geekbuying.pl za 989 złotych. Oferta obejmuje darmową dostawę z Polski (dostawa w ciągu 5 dni roboczych).

Mocne strony:

+ bardzo skuteczne działanie
+ mnóstwo końcówek w zestawie
+ wysoka jakość wykonania
+ bardzo długi czas pracy w trybie standardowym
+ filtr HEPA

Słabe strony:

- niehigieniczne opróżnianie pojemnika na śmieci
- wieszak na taśmie 3M zamiast stacji ładującej