Instalki.pl » Aktualności » Hardware » [Aktualizacja] Samsung Galaxy S20 jednak obsłuży 5G od Plusa i Play
Piątek, 14 Luty 2020 14:34, Wpisany przez Maksym Słomski
xiaomi wentylator do smartfonów
Bo polskie 5G to nie do końca 5G.

Bardzo zła wiadomość dla osób, które w przedsprzedaży zamówiły smartfony Samsung Galaxy S20+ 5G lub Samsung Galaxy S20 Ultra 5G. Za pośrednictwem Twittera rzecznik prasowy Orange, Wojtek Jabczyński poinformował, iż urządzenia te w Polsce nie będą obsługiwały częstotliwości 2100 MHz i 2600 MHz, na których to uruchomiły „5G” sieci Play oraz Plus. Urządzenia południowokoreańskiego producenta współpracowały będą wyłącznie z „prawdziwym 5G”, które w Polsce nie działa.


5G w Polsce? Tylko teoretycznie


Jeśli ktokolwiek kupił którąś z nowości po to, aby sprawdzić jak działa 5G w pierwszych polskich miastach, obejdzie się smakiem. Wzmiankowane urządzenia wykryją sieć 5G dopiero w momencie, gdy w Polsce sieć ta zostanie uruchomiona na częstotliwościach 3,4 - 3,8 GHz. Póki co w naszym kraju działa infrastruktura operująca na zmodyfikowanej sieci 4G, która tak naprawdę... cóż, wciąż jest siecią 4G. Czy to wina producenta sprzętu, czy raczej operatorów oferujących na razie raczej "5G", zamiast 5G?Niezależnie od odpowiedzi udzielonej na postawione, pamiętać należy, że w Polsce z obecnej infrastruktury "5G" bez problemu korzystać mogą użytkownicy zeszłorocznego Huawei Mate 30 Pro 5G (można go kupić obecnie za śmieszne pieniądze), a wkrótce także nowego Xiaomi Mi 10 Pro.

Zalecamy na razie wstrzymać się z zakupami droższych smartfonów z modemami 5G. Za jakiś czas urządzenia te stanieją, a sieć w Polsce rozwinie się. W chwili obecnej wydawanie pieniędzy "ekstra" za modem 5G mija się z celem.

[Aktualizacja, godz. 14:43]: Wszystko wskazuje na to, że wcześniej podawane informacje to fałszywy alarm. Olaf Krynicki, rzecznik Samsung Polska poinformował, że "ktoś nie spojrzał dobrze w speckę", sugerując tym samym, że wcześniejsza informacja z polskiego oddziału Samsunga była błędna. Samsung Galaxy S20 będą obsługiwały zakresy 2100 i 2600 MHz.