Instalki.pl » Aktualności » Hardware » AMD goni Intela! Procesory AMD już z 12-procentowym wzrostem popularności
Czwartek, 05 Grudzień 2019 15:42, Wpisany przez Maksym Słomski
amd ryzen vs intel
Statystyki Steam zawierają ciekawe dane.

Wszystko idzie zgodnie z planem. AMD konsekwentnie odbiera firmie Intel kolejnych klientów i wygląda na, że już za kilka lat obraz rynku procesorów może zmienić się nie do poznania. Ba, porównując obecną sytuację z tą sprzed dwóch lat można powiedzieć, że pewnego rodzaju rewolucja już się dokonała.

W styczniu 2018 roku z procesorów firmy AMD korzystało zaledwie 8% graczy korzystających z platformy Steam. Najnowsze wyniki Ankiety dotyczącej sprzętu i oprogramowania pokazują, że w listopadzie 2019 roku z procesorów AMD korzystało już ok. 20.5% użytkowników Steama. W przypadku osób użytkujących Windowsa odsetek wynosi 19,45%, w przypadku "linuksiarzy" aż 24,90%!

amd vs intel steam


Nie wiemy niestety z których konkretnie procesorów korzystają gracze, bo Steam podaje wyłącznie liczbę rdzeni wśród popularnych układów, bez podziałów na firmy. Wartym odnotowania jest jednak 1,5-procentowy wzrost liczby procesorów 6-rdzeniowych na przełomie listopada i października tego roku. Domyślam się, że są to nowe, 6-rdzeniowe i 12-wątkowe procesory AMD Ryzen 3000, które jakiś czas temu zadebiutowały i zostały ciepło przyjęte przez graczy i recenzentów.Wzrost popularności procesorów AMD nie powinien dziwić. Układy obecnej generacji oferują już nie tylko lepszą cenę od intelowskich alternatyw, ale często także wyższą wydajność, nawet w przypadku mocy obliczeniowej poszczególnych rdzeni.

Czy Intel w końcu się otrząśnie i 11. generacja procesorów będzie stanowiła sensowną alternatywę dla propozycji AMD? Jeśli nie, to odsetek osób planujących zakup procesora AMD będzie dalej rósł, a to oznacza...

Źródło: Steam