Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Ceny pamięci RAM i dysków SSD będą dalej spadać
Poniedziałek, 19 Sierpień 2019 16:10, Wpisany przez Maksym Słomski
ram ceny ssd
Dalsze obniżki, wbrew wcześniejszym prognozom.

A jednak nie sprawdził się czarny scenariusz prognozowany po czerwcowej awarii w fabrykach Toshiby i WD. Wieszczono wtedy, że ceny dysków SSD wzrosną. Wbrew opiniom analityków dzieje się dokładnie przeciwnie - ceny tych nośników są coraz niższe i będą dalej spadać. Podobne prognozy wiąże się z cenami dysków SSD.

Serwis DRAMeXchange podaje, że ceny serwerowych pamięci RAM spadły aż o 35% w drugim kwartale bieżącego roku, w stosunku do kwartału pierwszego. Nie inaczej działo się na rynku pamięci konsumenckich, gdzie spadek wyniósł 30%. Analogiczna sytuacja miała miejsce w kwestii pamięci dla urządzeń mobilnych, gdzie dało się zauważyć spadki nawet o 20%. Wynika to z przesycenia rynku i sytuacji, w której podaż znacząco przekracza pobyt.

Analitycy uważają, że trend jeszcze przez jakiś czas się utrzyma i będziemy świadkami dalszych obniżek cen. Jeśli planujecie zakup RAMu, to macie ku temu świetną okazję już teraz, choć jeśli poczekacie jeszcze kilka tygodni być może uda się Wam oszczędzić jeszcze "parę złotych".

Ceny dysków SSD również spadają względem pierwszego kwartału 2019 roku, choć tempo nie jest już tak spektakularne jak w przypadku pamięci. Mimo to śledząc oferty przeróżnych sklepów nietrudno jest znaleźć nośniki w standardzie SATA i M.2 w cenach mocno zbliżonych do cen dysków talerzowych o podobnej pojemności. Ponownie, analitycy prognozują dalszą obniżkę cen, pomimo tego, że rynek wciąż nie jest określany jako nasycony.

Czekacie jeszcze z zakupem RAMu lub nowego dysku SSD, czy może nabyliście takowe podzespoły w ostatnim czasie?

Źródło: DRAMeXchange