Procesory Intel Core 10. generacji zaprezentowane

Maksym SłomskiSkomentuj
Procesory Intel Core 10. generacji zaprezentowane
{reklama-artykul}
No i doczekaliśmy się. Firma Intel zaprezentowała swoje najnowsze procesory Intel Core 10. generacji. To pierwsze układy korzystające z rdzeni Sunny Cove, które wykonano w 10-nanometrowej litografii. Opóźnienie we wdrożeniu tego procesu wynosi… 3 lata. Łącznie zadebiutowało aż 11 nowych procesorów. Jest drobny haczyk: wszystkie dedykowane są dla komputerów przenośnych. Co trzeba wiedzieć o procesorach Ice Lake?

Wszystkie procesory cechuje zintegrowane Wi-Fi 6 (Gig+), obsługa Thunderbolt 3, a niektóre także zupełnie nowy układ graficzny Iris Plus Graphics ze wsparciem dla Adaptive-Sync. Producent zapewnia, że wszystkie procesory poradzą sobie z płynnym odtwarzaniem materiałów wideo 4K HDR w 60 klatkach na sekundę.

Intel Core 10 generacji

Zaprezentowane procesory Intela dzielą się na dwie grupy. W skład serii U wchodzi na razie sześć modeli, do serii Y – pięć. Układy z serii U cechują się TDP (poborem energii) na konfigurowalnym poziomie od 15 do 25 W. Jedynie flagowy Intel Core i7-1068G7 cechuje się TDP wynoszącym 28 W. Seria U to TDP wynoszące zaledwie 9/12 W.

Zwróciliście zapewne uwagę na dość skomplikowane nazewnictwo procesorów – wyjaśnijmy je wraz z firmą Intel.

Intel Core 10 generacji nazwy

Człon Intel Core jest oczywisty – to rodzina procesorów, a i7 – konkretna jej podgrupa. „10” w nazwie oznacza generację, kolejne dwie cyfry – kod SKU. Ważnym identyfikatorem są ostatnie dwa znaki symbolizujące liczbę jednostek wykonawczych iGPU. Dla G7 ich liczba to 64, dla G4 – 48, a dla G1 – 32. Im liczba wyższa, tym wydajniejszy zintegrowany układ graficzny.

Intel Core 10. generacji – procesory

Jak już wspomnieliśmy, do nowej rodziny wchodzi na razie 11 procesorów mobilnych. Firma Intel w opublikowanej tabeli podaje maksymalny zegar Turbo dla wielu rdzeni – nie zaś tylko jednego. Dzięki temu kupującym nieco łatwiej będzie oszacować możliwości danego układu.

Intel Core 10 generacji procesory

Intel Core 10. generacji – ceny

Na tę chwilę podano jedynie ceny pięciu procesorów z serii Y. Nie są one niskie, więc układy trafią z pewnością do najdroższych maszyn biznesowych, ultramobilnych i multimedialnych – w komputerów gamingowych będą stosowane wydajniejsze, jeszcze nie zaprezentowane chipy. 

  • Intel Core i7-1065G7 – 426 dolarów (ok. 1654 złote)
  • Intel Core i5-1035G7 – 320 dolarów (ok. 1244 złote)
  • Intel Core i5-1035G4 – 309 dolarów (ok. 1200 złotych)
  • Intel Core i5-1035G1 – 297 dolarów (ok. 1150 złotych)
  • Intel Core i3-1005G1 – 281 dolarów (ok. 1090 złotych)

Pierwsze laptopy z nowymi procesorami zobaczymy najpewniej na targach IFA w Berlinie. Do sprzedaży urządzenia te mogą trafić już w listopadzie.

Firma Intel zapowiedziała, że wydajniejsze układy dla laptopów zadebiutują z końcem sierpnia. Nie wiemy kiedy pojawią się procesory dla komputerów stacjonarnych 10. generacji – wydaje się, że upłynie jeszcze sporo czasu.

Źródło: Intel

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.