Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Nowy Raspberry Pi 4 jest obarczony irytującą wadą
Środa, 10 Lipiec 2019 09:41, Wpisany przez Maksym Słomski
raspberry pi 4 problem z usb c
Mały mankament, ale...

Raspberry Pi 4 to najnowszy mikrokomputer, który od razu po swojej prezentacji - z końcem czerwca bieżącego roku - zyskał spore zainteresowanie majsterkowiczów z całego świata. Jego największe atuty to zwiększona moc obliczeniowa, nowe moduły łączności, a także jeszcze większa liczba portów. Więcej szczegółów na jego temat przeczytacie w tym miejscu. Niestety, jedno ze złącz jest obarczone wadą, co przyznało właśnie Raspberry Pi Foundation.

Problem leży w nowoczesnym porcie USB Typu C. W trakcie dokładnej analizy urządzenia usterkę wykrył Tyler Ward i opisał ją na łamach swojego bloga. Każdy z dwóch pinów CC powinien otrzymać własny rezystor. Niestety, RPi Foundation zaprojektowało urządzenie w taki sposób, że piny te dzielą jeden rezystor - błędnie. Prowadzi to do problemów z poprawną obsługą niektórych kabli USB Typu C.

Większość przewodów powinna działać poprawnie, choć niemal na pewno posłuszeństwa odmówią kable tworzone z myślą o ładowaniu laptopów. Jedno jest pewne: nie powinno tak być.

Sprawę skomentował już współzałożyciel Raspberry Pi Foundation, Eben Upton. W rozmowie z TechRepublic przyznał on, że ze względu na błąd konstrukcyjny portu w Raspberry Pi 4 niektóre przewody USB C mogą być identyfikowane jako adaptery audio i nie będą przez to dostarczały zasilania do mikrokomputera. Dowiedzieliśmy się, że błąd zostanie naprawiony przy okazji wypuszczenia nowej rewizji urządzenia.

"Jesteśmy zaskoczeni, że nie udało nam się wykryć tego niedociągnięcia w trakcie naszej dokładnej procedury testowej", mówi Upton.To nie pierwsza tego rodzaju wpadka producenta elektroniki, związana ze złączem USB Typu C. Podobna przytrafiła się Nintendo. Tak, Nintendo Switch również nie współpracuje z wszystkimi rodzajami kabli, gdyż złącze nie zostało zaprojektowane w pełni z odpowiednią specyfikacją.

Źródło: Tyler Ward, TechRepublic