Do blokady Huawei dołącza Intel, Qualcomm i Broadcom

Maksym SłomskiSkomentuj
Do blokady Huawei dołącza Intel, Qualcomm i Broadcom
Jeżeli myśleliście, że wczorajsze zakończenie współpracy z Huawei przez Google jest wydarzeniem szokującym, to wiedzcie, że jest to jedynie wierzchołek góry lodowej. W ślad za firmą z Mountain View ruszyły kolejne. W efekcie zakazu nałożonego kilka dni temu przez administrację Donalda Trumpa, umowy współpracy z Huawei wypowiedzieli kluczowi dostawcy podzespołów. Czy to oznacza koniec firmy Huawei?

Bloomberg podaje, że dostawy dla firmy Huawei w trybie natychmiastowym wstrzymały firmy Intel, Qualcomm i Broadcom – to skutek opublikowania w piątek czarnej listy chińskich podmiotów, z którymi nie mogą współpracować amerykańskie spółki. To ogromny cios wymierzony w drugiego obecnie na świecie producenta smartfonów. Chińczycy zapowiadają, że ich zapasy magazynowe pozwolą na produkcję nowych urządzeń jeszcze przez ok. 3 miesiące.

Firma Intel jest głównym dostawcą chipów serwerowych, Qualcomm dostarcza do nich procesory i modemy dla wielu smartfonów. Xilinx do tej pory dostarczał programowalne chipy używane w rozwiązaniach sieciowych, a Broadcom zapewniał dostęp do chipów stosowanych w switchach sieciowych. Przedstawiciele wymienionych wyżej firm odmówili komentarza w sprawie.

Huawei przygotowywał się na takie ruchy amerykańskich firm od połowy zeszłego roku. Firma opracowała swój własny system operacyjny, który w teorii mógłby zastąpić Androida. Nie wiadomo jednak czy producent będzie w stanie przeżyć bez współpracy z amerykańskimi dostawcami podzespołów.

„Postawa Stanów Zjednoczonych w Pekinie może zostać potraktowana nawet jako wypowiedzenie otwartej wojny.” – powiedział Ryan Koontz, analityk z Rosenblatt Securities. Cios wymierzony w jedną z największych chińskich firm może w efekcie opóźnić rozwój całego państwa nawet o kilka lat i znacząco wpłynąć na spowolnienie wzrostu gospodarczego.

Nie tylko Huawei straci na blokadzie. Mówi się, że problemy będą miały także amerykańskie firmy pokroju Micron Technology, a globalnie wystąpią opóźnienia we wprowadzaniu nowego standardu łączności 5G.

Wciąż czekamy na oficjalny komunikat Huawei w sprawie blokad.

Źródło: Bloomberg

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.