Popularność dedykowanych kart graficznych spada

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Popularność dedykowanych kart graficznych spada
Według najnowszych raportów, coraz mniejsza liczba osób podczas składania nowego komputera decyduje się na zakupienie do niego dedykowanej, niezależnej karty graficznej. Firma Jon Peddie Research w jednym dokumencie podsumowała obecną sytuację wspomnianych układów na rynku w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Wyniki nie napawają optymizmem: szczególnie dla gigantów takich, jak AMD czy NVIDIA.

Czwarty kwartał 2018 roku zakończył się spadkiem dostaw dedykowanych kart graficznych aż o 10,7 procenta – rokrocznie spadek wyniósł aż 40 procent. Statystyki jawnie pokazują, że coraz mniejsza liczba użytkowników interesuje się niezależnymi konstrukcjami pozwalającymi na zwiększenie wydajności komputera w przypadku chociażby wirtualnej rozrywki. Karty graficzne znalazły się w 27,78 procenta komputerów – to spadek o ponad 3,5 procenta kwartał w kwartał.

kartygraficzne2

Kto rządzi na rynku? Obecnie NVIDIA. Amerykanie posiadają 81,2 procenta udziałów – AMD z kolei uzyskało wynik na poziomie 18,8 procent. W przypadku obu marek wyniki finansowe lecą jednak na łeb na szyję i dopiero następne miesiące będą w stanie pokazać czy producenci poradzą sobie ze spadkami oraz stagnacją ze strony użytkowników.

Co ciekawe, wraz ze spadkiem zainteresowania kartami graficznymi, komputery osobiste znów wracają do łask – w ostatnim kwartale 2018 roku zainteresowanie osiągnęło wzrost na poziomie 1,61 procenta. Na przestrzeni roku jednak rynek pecetów dalej notuje spadki. Analitycy obwiniają spadek zainteresowania kartami graficznymi w związku z załamaniem się rynku kryptowalut oraz dobrej jakości zintegrowanymi czipami, które oferuje na ten moment chociażby Intel. Tego typu układy pozwalają na wygodną i komfortową pracę oraz często pozwalają na rozgrywkę w nieco bardziej wymagające tytuły.

Ciężko ocenić czy rynek kart graficznych będzie się dalej załamywał czy też dedykowane konstrukcje powrócą do łask użytkowników.

Źródło: JonPeddie

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.