Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Kultowa klawiatura IBM-u powróci na rynek w odświeżonej wersji
Poniedziałek, 10 Lipiec 2017 10:26, Wpisany przez Wojtek Onyśków
IBM Model F
Protoplasta dzisiejszych klawiatur mechanicznych.

IBM Model F to kultowa już w niektórych kręgach klawiatura, która pojawiła się na rynku w 1981 roku. Sprzęt oferował jedne z pierwszych mechanicznych przełączników, które są uważane za protoplastę dzisiejszych klawiatur mechanicznych.

Mechanizm zastosowany w Modelu F różnił się nieco od tego, co znamy dziś. Jego działanie można jednak przyrównać do przełączników Cherry MX Blue lub MX Green. Według wielu Model F to idealna klawiatura do pisania.

model fMechanizm przełączników Modelu F

Po wielu latach urządzenie może ponownie trafić na rynek za sprawą projektu Joe Strandberga. Przyjmuje on już preordery na odświeżoną wersję wspomnianej klawiatury.


Ostatecznie na rynku mają się pojawić aż cztery warianty klawiatury IBM-u o różnym rozłożeniu klawiszy. Wszystkie będą jednak wyposażone w pancerną, metalową obudowę, choć ta będzie nieco bardziej kompaktowa w porównaniu do oryginału.

model fNowa wersja Modelu F

Ile będzie kosztować powrót do przeszłości? Bazowy model będzie można kupić za 325 dolarów. Pierwsza partia znajduje się już w produkcji, jednak nie wiadomo, kiedy dokładnie zostanie wysłana do klientów. Zamówienie można złożyć na oficjalniej stronie projektu.

Źródło: Neowin