Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Nokia X - pierwszy smartfon na Androidzie prosto z północy
Poniedziałek, 24 Luty 2014 11:05, Wpisany przez Wojtek Onyśków

Nokia X

Stało się to, o czym w sieci głośno było już od dawna. Nokia, dotychczas ściśle związana z systemem Windows Phone, zaprezentowała swoje pierwsze smartfony w całości oparte na Androidzie. Urządzenia zarówno wyglądem, jak i funkcjonalnością przypominają wcześniejsze dokonania fińskiej firmy.

Nokia X, Nokia X+ oraz Nokia XL to nowe smartfony fińskiego producenta, oparte na mocno zmodyfikowanej wersji Androida. Pierwsze dwa to urządzenia 4-calowe, model XL charakteryzuje się natomiast przekątną ekranu wynoszącą 5 cali. Nowe telefony zaliczyć można do segmentu budżetowego - ich zadaniem nie jest walka z Galaxy S4 czy iPhone 5S.

Nokia X to najsłabszy z zaprezentowanych modeli. Na pokładzie znajdziemy zaledwie 512 MB pamięci RAM, dwurdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 1 GHz, 4 GB przestrzeni na pliki użytkownika, aparat 3 Mpix, slot na kartę microSD oraz obsługę dual-SIM. Nokia X+ różni się wyłącznie większą ilością pamięci RAM - 768 MB. Nokia XL oprócz większego wyświetlacza, zaoferuje również nieco lepszy aparat fotograficzny (5 Mpix).

Nokia x
Nokia X w pełnej okazałości

Seria Nokia X działa na zmodyfikowanej wersji Androida 4.1.2, który swoim wyglądem przypomina Windows Phone. Na ekranie głównym znajdziemy dobrze znane kafelki, których rozmiar można dowolnie modyfikować. Smartfon będzie miał dostęp do Nokia Store. Producent zapowiada jednak wsparcie dla innych sklepów z aplikacjami. Nokia X zaoferuje preinstalowany pakiet aplikacji Microsoftu - OneDrive, Outlook, Skype. Na pokładzie znajdzie się również Here Maps, MixRadio, BBM, Plants vs. Zombies 2, Viber, Vine oraz Twitter.


Sugerowana cena to odpowiednio 89 Euro za Nokię X, 99 Euro za Nokię X+ oraz 109 Euro za Nokię XL. Najsłabszy model powinien zadebiutować na rynku już na dniach, natomiast dwa kolejne pojawią się w sprzedaży w drugim kwartale bieżącego roku.

nokia x specyfikacja
Specyfikacja techniczna serii Nokia X

Źródło: Nokia, The Verge