Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Najlepsze tablety do 700 zł - Luty 2014
Piątek, 07 Luty 2014 15:40, Wpisany przez Grzegorz Kubera

tablety luty 2014

Rozpoczynamy serię poradników zakupowych, na początek polecamy 14 tabletów w cenie do 700 zł. Są to różne modele, zarówno wyposażone w małe, jak i duże ekrany. Nie brakuje też urządzeń z modemami 3G i bez nich. Dodatkowo przygotowaliśmy kilka porad dla osób, które zamierzają kupić tablet.

Sprzedaż tabletów rośnie. Według danych firmy badawczej IDC globalna sprzedaż tabletów będzie w tym roku wyższa niż komputerów. W Polsce tablety również są coraz popularniejsze. Według IDC od początku sprzedaży tabletów w Polsce (od 2010 r.), do trzeciego kwartału 2013 r., sprzedano łącznie ok. 2,5 mln tabletów.

Decydując się na zakup tabletu najczęściej szukamy urządzeń niedrogich, w cenie 600-700 zł. Dlatego w tym poradniku skupiliśmy się właśnie na takich urządzeniach - przygotowaliśmy zarówno porady dla kupujących, jak i kilkanaście polecanych modeli w cenie do 700 zł.

01
Najczęściej wybieramy tablety z ekranem 7-calowym. Dlaczego? Głównie ze względu na fakt, że są tańsze niż odpowiedniki 10-calowe, ale także ze względu na większą poręczność - tablet 7-calowy jest nie tylko mniejszy, ale też lżejszy, przez co łatwiej trzyma się go w jednej ręce.

Na rynku można obecnie znaleźć mnóstwo tabletów. Jednak nie da się ukryć: wiele dostępnych modeli to sprzęty kiepskiej jakości, wyposażone w przeciętne ekrany, wolne komponenty, przestarzały system, czy też mało pojemny akumulator.

W naszym zestawieniu znalazły się wyłącznie tablety, które można kupić w sklepie - nie braliśmy pod uwagę ofert z Allegro. Co więcej, każdy z polecanych tabletów pracuje na systemie Android. Dobrej jakości tablety z Windows są niestety za drogie, podobnie jak iPady pracujące na platformie iOS - tablety tej klasy znajdą się pewnie w innym poradniku.

Zanim zdecydujecie się na zakup tabletu, warto zapoznać się z poniższymi poradami. Dzięki nim uda wam się podjąć lepszą decyzję. Ponadto informacje te okażą się przydatne, jeśli zdecydujecie, że żaden z polecanych przez nas modeli nie przypadł wam do gustu. Nie da się bowiem ukryć: na rynku jest wiele dobrej jakości sprzętów i niewykluczone, że niektóre z nich pominęliśmy. Wtedy, uzbrojeni w wiedzę z poradnika, będziecie mogli z głową wybrać tablet odpowiedni dla siebie.

Wielkość i zastosowanie

Po ustaleniu, że chcemy kupić tablet do 700 zł, kolejną decyzją jest rozmiar ekranu. Chcesz przenośne urządzenie, które zmieści się nawet w kieszeni spodni i bez trudu będziesz mógł je trzymać w jednej ręce, czy raczej interesuje Cię większy sprzęt, na którym będziesz oglądać filmy w jakości HD? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ obecnie do 700 zł można kupić tablet z ekranem zarówno 7-, 8-, jak i 10-calowym.

Jeżeli chcesz używać tabletu głównie do czytania e-booków i przeglądania internetu, a do tego masz zamiar często się z nim przemieszczać, dobrym wyborem będzie model wyposażony w ekran 7-calowy. Z kolei osoby, które chcą przeglądać Sieć, oglądać filmy, czy też grać w gry siedząc wygodnie na fotelu w domu, mogą zdecydować się na tablet z wyświetlaczem o przekątnej 10 cali.

Dodajmy, że tablety 10-calowe to przede wszystkim większy obszar roboczy, a to oznacza, że wygodniej przegląda się strony internetowe, edytuje dokumenty, czy też ogląda filmy. Takie urządzenia są jednak na tyle ciężkie, że trudno trzyma się je przez dłuższy czas w jednej ręce. Dlatego osoby, które chcą przykładowo poczytać w łóżku elektroniczną książkę, z pewnością docenią wygodę trzymania urządzenia w jednej ręce i takim użytkownikom do gustu przypadnie bardziej model 7- lub 8-calowy.

02
Reasumując, do gier i filmów lepsze będą tablety 10-calowe, podobnie jak do pracy - większy ekran zapewni większą produktywność. Z kolei w innych zastosowaniach, np. do czytania e-booków, lepsze wydają się urządzenia bardziej poręczne, czyli lżejsze i mniejsze tablety 7-calowe.

Wybierając rozmiar ekranu zwróć również uwagę na rozdzielczość i jakość (zastosowaną matrycę). Ekran to najważniejszy element tabletu i powinien cechować się szerokimi kątami widzenia, dobrą ostrością i wysoką jasnością. Im wyższa rozdzielczość, tym obraz jest ostrzejszy i lepiej prezentują się poszczególne elementy. W cenie do 700 zł tablety z ekranami 7- i 8-calowymi oferują rozdzielczość 1024 x 600, 1024 x 768 lub 1280 x 800 - ta ostatnia jest oczywiście najlepsza. Z kolei tablety 10-calowe pracują w trybie od 1280 x 800, do nawet 2048 x 1536. Zgadza się, za 700 zł można kupić już 10-calowy tablet, który ma tak wysoką rozdzielczość ekranu.

Poza rozdzielczością ważna jest także zastosowana matryca. Tutaj wybór jest oczywisty: In-plane Switching (IPS). Matryce IPS cechują szerokie kąty widzenia, dobre odwzorowanie kolorów i dobra jasność. Przed zakupem tabletu upewnij, że jego matryca to właśnie IPS. W naszym poradniku wszystkie polecane modele mają ekrany IPS.

System i aplikacje

Do kwoty 700 zł można znaleźć tablety z Windows, jednak nie są one zbyt dobrej jakości. Apple iPady są z kolei droższe niż 700 zł. Z tego powodu w naszym poradniku znalazły się wyłącznie urządzenia oparte na platformie Google Android.

Android to obecnie bardzo popularny mobilny system operacyjny, który w dodatku cechuje szeroka funkcjonalność. Ponadto Google często wprowadza dostępne za darmo uaktualnienia, przez co system zyskuje nowe funkcje i staje się bezpieczniejszy.

03
Użytkownicy Androida mają dostęp do sklepu Google Play, w którym można znaleźć już ponad milion aplikacji, choć trzeba jednocześnie zaznaczyć, że nie wszystkie są zoptymalizowane do tabletów i ich większych ekranów (najwięcej aplikacji powstaje z myślą o smartfonach). Posiadacze tabletów z Androidem nie mogą jednak narzekać na brak aplikacji - najpopularniejsze gry i narzędzia mobilne powstają właśnie na urządzenia pracujące na platformie Android i iOS.

Warto też wiedzieć, że Android jest w dużym stopniu konfigurowalny. Znajdziemy dla niego dużo różnego rodzaju widżetów, czy też tzw. launcherów, dzięki którym można w znacznym stopniu zmienić wygląd i działanie systemu. W skrócie: Android przypadnie do gustu zarówno entuzjastom technologii, którzy lubią grzebać "pod maską", jak i zwykłym użytkownikom, dla których liczy się łatwość obsługi.

Ważne parametry techniczne

Jest kilka parametrów technicznych, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie tabletu do 700 zł. Zacznijmy od procesora. Tutaj reguła jest prosta: im wyższa częstotliwość pracy, tym lepiej. Podobnie rzecz ma się w przypadku liczby rdzeni - im więcej, tym lepiej. W cenie do 700 zł znajdziemy tablety wyposażone nawet w czterordzeniowe jednostki.

Kolejnym podzespołem jest pamięć RAM. Rzadko zdarza się, że tablety z opisywanego przez nas przedziału cenowego mają więcej niż 1 GB RAM-u, ale wyjątki się zdarzają. W naszym zestawieniu są to tablety Modecom FreeTab 9704 IPS 2 X4 i Pentagram Quadra 9.7. Im więcej pamięci, tym lepiej - 1 GB dla większości użytkowników to wystarczająca liczba, niemniej bardziej wymagający powinni zainteresować się modelami wyposażonymi w 2 GB.

04Bardzo ważna jest również pamięć wewnętrzna i możliwość jej rozbudowy. W cenie do 700 zł najczęściej znajdziemy tablety oferujące 8-16 GB pamięci. W dodatku każdy z opisanych przez nas modeli ma wbudowany czytnik kart pamięci microSD, więc w łatwy sposób można rozszerzyć magazyn na dane. Jeśli chcesz przechowywać na tablecie pliki, które dużo ważą (np. filmy HD), wybierz sprzęt mający pamięć 16 GB i zakup kartę microSD, dzięki której rozszerzysz pojemność urządzenia.

Oczywiście nie można pominąć także baterii. Przy zakupie zwracaj uwagę na pojemność akumulatora - im wyższa, tym lepiej. Tablety przeciętnie działają na zasilaniu akumulatorowym ok. 7 godzin, co jest dobrym wynikiem. Przed zakupem warto zapoznać się z recenzją i opiniami na temat danego urządzenia - wtedy zazwyczaj można poznać rzeczywisty czas pracy urządzenia.
{reklama-artykul}
Czy jest coś, bez czego można się obejść? Tak: modem 3G. Wiele osób uważa, że tablety bez modemu 3G nie mają racji bytu, ale to nieprawda. Jest dużo użytkowników, którzy chcą używać tabletu tylko w pomieszczeniach, gdzie jest dostęp do Wi-Fi (np. w mieszkaniu, w hotelu). Jeśli jednak chcesz tablet z modemem 3G, w cenie do 700 zł można znaleźć takie urządzenia. W naszym zestawieniu także umieściliśmy tablety z 3G.

«« Początek « Poprzednia 1 2 3 4 5 6 Następna » Ostatnie »»
(Strona 1 z 6)