Instalki.pl » Aktualności » Hardware » PlayStation Meeting 2013 za nami. Co wiemy o PlayStation 4?
Czwartek, 21 Luty 2013 14:48, Wpisany przez Mateusz Ponikowski

PlayStation 4

Wielkie wydarzenie już za nami. Sony pochwaliło się swoim najmłodszym dzieckiem - konsolą PlayStation 4. Niestety nie zaprezentowano nam wyglądu next-genowej maszynki, a fani musieli obejść się smakiem. Wiemy natomiast sporo rzeczy na temat możliwości sprzętu, który aspiruje do miana nowej technologii. Jednak czy jest to prawdziwa rewolucja techniczna?

Na początku prezentacji przedstawiono wygląd nowego kontrolera DualShock 4. Osoby, które śledziły przecieki z pewnością widzą podobieństwo do opublikowanych wcześniej w sieci nieoficjalnych zdjęć. Kontroler wyposażono w nowy przycisk Share, za pomocą którego będzie można przekazywać obraz z rozgrywki znajomym z sieci PlayStation Network. To nie wszystko, bowiem na pokładzie pada zainstalowano wyjście słuchawkowe, niewielki panel dotykowy oraz świecący pasek Light Bar.

ds4PlayStation 4 wprowadza sporo innowacji. Za pomocą przycisku Power Button będziemy mogli przełączyć konsolę w stan uśpienia tak, aby w locie wybudzić ją i wrócić do rozgrywki. Technologia Gaikai (kupiona przez Sony w 2008 roku) pozwoli na uruchamianie gier w chmurze. PS4 umożliwia także na połączenie się z konsolą znajomego, aby przejąć kontrolę nad jego rozgrywką. Po co w ogóle taka funkcja? Docenicie to rozwiązanie w momencie, gdy na godzinę zatniecie się w trudnym momencie jakiejś gry, a z pomocą przyjdzie Wam kolega - tym razem jednak zdalnie. PS4 wyposażone zostanie również w osobny chip, który będzie odpowiedzialny za ściąganie oraz wysyłanie gier. Dzięki temu streamowanie nie spowoduje spadku płynności.  

Wśród tytułów, które pojawią się na PS4 znajdziemy Knack, Killzone: Shadowfall, Drive Club, inFamous Second Son, The Witness, Diablo III oraz najbardziej efektownie wyglądające Watch Dogs. Nie zabraknie także rodzimego akcentu w postaci trzeciej części Wiedźmina o podtytule Dziki Gon. Ponadto wszystkie tytuły z PS4 będzie można uruchomić na PS Vita poprzez streamowanie obrazu z dużej konsoli.

Pracę konsoli będzie wspierać PlayStation 4 Eye, czyli dwie kamerki posiadające 85-stopniowy kąt widzenia. Każda z nich działać będzie w rozdzielczości 1280x800 pikseli, co pozwoli na odróżnianie użytkownika od otoczenia. Sprzęt będzie w stanie rozpoznać, który gracz znajduje się z przodu, a który z tyłu w przypadku gry kooperacyjnej. PS4 Eye posiada także moduł rozpoznawania mowy, przydatny chociażby podczas logowania do systemu. Komenda głosowa będzie jedną z alternatyw dla żmudnego wybierania opcji na padzie.

Specyfikacja PlayStation 4
  • 8-rdzeniowy procesor 86-64 AMD Jaguar
  • 8 GB pamięci RAM
  • Procesor graficzny AMD
  • Wbudowany dysk twardy
  • Blu-Ray, DVD

Firma Sony zapewnia, że sprzęt jest przyjazny dla programistów, a jego specyfikacja techniczna była konsultowana z największymi producentami gier. Na papierze wygląda to bardzo fajnie, jednak wciąż nie zaprezentowano nam najważniejszego - wyglądu konsoli. Nowoczesne rozwiązania imponują, jednak czy to wystarczy, aby PS4 zasługiwało na miano nowej generacji? Pytanie to pozostawiamy bez odpowiedzi. Premiera sprzętu zaplanowana została na tegoroczny okres świąteczny.