Instalki.pl » Aktualności » Gry » To koniec serii Pro Evolution Soccer. Zastąpi ją darmowy eFootball
Środa, 21 Lipiec 2021 17:08, Wpisany przez Antoni Zaborski
To koniec serii Pro Evolution Soccer. Zastąpi ją darmowy eFootball
EA Sports może mieć powody do niepokoju.

Nie da się ukryć, że dotychczasowy format gier piłkarskich powoli się wyczerpuje. Gracze coraz częściej narzekają, że z generacji na generację, zarówno w serii PES, jak i FIFA, zmienia się coraz mniej, a coroczny wydatek rzędu ponad 200 złotych jest poprostu bezsensowny. W praktyce, płaci się bowiem głównie za aktualizację składów i drobne modyfikacje, które nawet nie zawsze wychodzą grze na lepsze.

KONAMI, jak widać, również wyczuło zmęczenie materiału i uznało, że jest to dobry moment na odświeżenie swojej popularnej serii. Tym sposobem, po 20 latach od premiery pierwszego Pro Evolution Soccer, gra oficjalnie przechodzi do historii, a na jej miejscu pojawia się zupełnie nowy gracz - eFootball.Nowa formuła i silnik graficzny


eFootball nie jest tylko rebrandingiem Pro Evolution Soccer. To całkiem nowy projekt, z nowymi założeniami i formą dystrybucji. Po pierwsze, koniec z corocznym wydawaniem kolejnych edycji gry - eFootball będzie jeden, przynajmniej przez najbliższe lata. Ulepszenia i zmiany w składach będą pojawiały się w formie aktualizacji.

Po drugie, dostęp do gry będzie darmowy. Bez opłat będzie można rozgrywać mecze towarzyskie między kilkoma podstawowymi drużynami (min. Arsenal, Barcelona, Bayern, Juventus i Manchester United). Nie znamy jeszcze szczegółów, ale najprawdopodobniej płatne lub częściowo płatne będą inne tryby rozgrywki, składy i drużyny, na wzór gier mobilnych. KONAMI może więc dać graczom wybór, za co chcą płacić w grze, a za co nie, co jawi się kolejna zaleta eFootball.

Jeśli chodzi o samą rozgrywkę, ma być oparta o całkiem nowy silnik, opracowany w oparciu o Unreal Engine 4. Jak zapewnia producent, efektem jest znacznie lepsza jakość animacji i ich czterokrotnie większa ilość, dzięki systemowi Motion Matching.

To koniec serii Pro Evolution Soccer. Zastąpi ją darmowy eFootball
Źródło: konami.com

Szeroka dostępność i cross-play


Kolejnym rewolucyjnym aspektem gry eFootball jest jej uniwersalność. Ma być dostępna na wszystkie najważniejsze platformy (Xbox One, X, S, PS4, PS5 oraz PC), a w późniejszym czasie także na urządzenia mobilne z Androidem i iOS. Co najważniejsze, niezależnie od sprzętu, ma to być ten sam tytuł, z możliwością prowadzenia rozgrywki międzyplatformowej. Jedynym znakiem zapytania jest na tę chwilę dostępność tytułu na konsole Nintendo.

To koniec serii Pro Evolution Soccer. Zastąpi ją darmowy eFootball
Źródło: konami.com

Na sierpień zapowiedziano ujawnienie większej ilości szczegółów na temat eFootball, a sama gra zostanie udostępniona wczesną jesienią, co najprawdopodobniej oznacza przełom września i października. Wedle oficjalnej rozpiski, na początku będzie można prowadzić rozgrywkę tylko między różnymi generacjami tych samych konsol, a cross-play z prawdziwego zdarzenia zostanie wprowadzony pod koniec roku.

Źródło: konami.com / fot. tyt. YouTube eFootball