DOOM uruchomiony na teście ciążowym? To wideo robi furorę w sieci

Maksym SłomskiSkomentuj
DOOM uruchomiony na teście ciążowym? To wideo robi furorę w sieci
{reklama-artykul}DOOM to kultowa strzelanka pierwszoosobowa stworzona przez id Software, która swoją premierę zaliczyła jeszcze w 1993 roku. John Carmack i John Romero chyba nigdy nie spodziewali się, że po ponad dwóch dekadach od debiutu, ich dzieło uruchamiane będzie na dziesiątki kuriozalnych sposobów. Widzieliśmy już na przykład DOOMa działającego na Windows XP… wewnątrz Minecrafta, na aparacie fotograficznym z 1998 roku, czy nawet na panelu dotykowym MacBooka Pro. Teraz rekordy popularności w sieci bije nagranie DOOMa uruchomionego na… teście ciążowym?!

DOOM na teście ciążowym? Trochę tak, ale nie do końca

Furorę wśród internautów robi od wczoraj opublikowany w serwisie Reddit, a później repostowany na Wykopie materiał wideo, na którym gra DOOM działa na popularnym w Stanach Zjednoczonych teście ciążowym. Rzut oka na film i… widzicie na nim coś podejrzanego? Zapewne nie, a samo dokonanie faktycznie wywołuje efekt „wow”.

Nagranie nie pokazuje jednak całej prawdy. Jak się okazuje, autorem materiału jest użytkownik Twittera o nicku @Fooone, który wcale nie ukrywa, że ekran w teście ciążowym został podmieniony na panel OLED o rozdzielczości 128×32 pikseli, a za odtwarzanie gry odpowiada tak naprawdę podpięty do testera komputer. Widać to dopiero na zdjęciu, którym autor tej niekonwencjonalnej modyfikacji dzieli się w sieci.

doom test ciazowy

Tak naprawdę z testu ciążowego pochodzi jedynie obudowa. | Źródło: @Foone na Twitter

Autor dokonania pod oryginalnym filmem umieszczonym na Twitterze przyznaje także, że komputer nie odtwarza DOOMa w czasie rzeczywistym. Przesyła jedynie na niewielki ekranik fragment wideo z zapisem rozgrywki.


Internauto, wyciągnij z tego wniosek

Bardzo prosty: nie wierzcie we wszystko co widzicie i przeczytacie w sieci. Poddawajcie w wątpliwość rzeczy, które budzą Wasze wątpliwości. Sprawdzajcie czy źródła, z których czerpiecie informacje są wiarygodne. Podążajcie za prawdą, a nie podlegajcie przesadnej ekscytacji. Dotyczy to tak wiadomości technologicznych, jak i treści na inne tematy.

Być może powinniśmy przygotować jakiś poradnik na temat tego jak szybko weryfikować wiarygodność informacji publikowanych w sieci?

Źródło: Twitter, Reddit

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.