Nie masz SSD? Nie zagrasz w grę. Blizzard i WoW zwiastują nową erę

Jan DomańskiSkomentuj
Nie masz SSD? Nie zagrasz w grę. Blizzard i WoW zwiastują nową erę
Jakie wymagania sprzętowe pojawiają się w grach? Chodzi o procesor, kartę graficzną, pamięć RAM, system operacyjny, ewentualnie zgodną kartę dźwiękową i połączenie internetowe. Oczywiście też potrzebną przestrzeń na dane w GB. W World of Warcraft: Shadowlands jest jeszcze jedna bardzo ważna informacja.

SSD, to konieczność według Blizzarda

Część producentów gier już od pewnego czasu zaleca instalację swoich tytułów na dyskach SSD. To tylko opcjonalna kwestia i zawsze ląduje w zalecanych, a nie minimalnych wymaganiach. Blizzard uczynił jednak inaczej. Według metryczki, nawet minimalny zestaw komputerowy powinien posiadać nośnik SSD i właśnie tam należy zainstalować zbliżający się World of Warcraft: Shadowlands.

Minimalne wymagania sprzętowe:

  • OS: Windows 7 lub nowszy 64-bitowy
  • CPU: Intel Core i5-3450 / AMD FX 8300 lub lepszy
  • GPU: Nvidia GeForce GTX 760 / AMD Radeon RX 560 / Intel UHD 630 / lub lepsza (2 GB VRAM)
  • RAM: 4 GB (8 GB w przypadku zintegrowanych kart graficznych)
  • DYSK: dysk SSD, 100 GB wolnego miejsca

Zalecane wymagania sprzętowe:

  • OS: Windows 10 64-bitowy
  • CPU: Intel Core i7-6700K / AMD Ryzen 7 2700X lub lepszy
  • GPU: Nvidia GeForce GTX 1080 / AMD Radeon RX Vega 64 / lub lepsza (8 GB VRAM)
  • RAM: 8 GB
  • DYSK: dysk SSD, 100 GB wolnego miejsca

Pozostałe wymagania oczywiście też wzrosły, to nic dziwnego w kolejnych aktualizacjach i dodatkach, ale konieczność posiadania SSD jest ewenementem. Zapewne gra będzie chodzić i na HDD, ale być może czeka nas wtedy bardzo długi czas wczytywania i ewentualne przycięcia podczas rozgrywki. Takie posunięcie, to dość radykalna zmiana. Nawet najbardziej wymagające tytułu o świetnej grafice tylko opcjonalnie proszą w swoich opisach o SSD.

Za mało miejsca na SSD pod Warcrafta? Lepiej dokup nośnik

Musimy poczekać na pierwsze testy użytkowników i opis odczuć z HDD. Zapewne znajdzie się duża grupa, która nie będzie instalować produkcji na SSD, a tradycyjnym talerzowym dysku. Oczywiście nośniki SSD są coraz popularniejsze, ale jeśli chcemy mieć sporo gier, to po prostu droższe rozwiązanie. Gracze stawiają na różne połączenia. Jeden nośnik SSD na wszystko, drogi SSD na system i kilka gier oraz tani SSD na pozostałe produkcje i inne dane, ale też nie tak duży SSD na Windowsa i niewiele więcej, poza tym dodatkowo HDD na całą kolekcję gier.

Zobacz również: Wyborne wieści. Ceny dysków SSD i pamięci RAM ostro w dół

Ta ostatnia grupa, która trzyma gry na HDD będzie potencjalnie najbardziej poszkodowana. Na szczęście mimo wciąż mającej miejsce znacznej przepaści względem talerzowych magazynów na dane, dyski SSD nie są tak drogie jak niegdyś. Użytkownicy z niewielkimi głównie systemowymi nośnikami, coraz mocniej powinni pomyśleć o dołożeniu kolejnego specjalnie pod gry.

Tym bardziej, że wystarczy niedrogi model na interfejs SATA, przy SSD PCIe NVMe nie odczujemy aż tak dużej różnicy podczas elektronicznej rozrywki. Pamiętajmy też, że obie nadchodzące konsole stacjonarne będą miały w standardzie szybkie SSD, a to zapewne również wpłynie na wymagania gier na PC.

Zobacz również: Nowa seria SSD dla oszczędnych. Patriot P210 od 128 GB do 2 TB

Źródło: Blizzard

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.