Instalki.pl » Aktualności » Gry » Granie w chmurze Microsoft xCloud wkrótce w Polsce. Konkurent GeForce Now
Wtorek, 04 Sierpień 2020 19:47, Wpisany przez Jan Domański
Microsoft xCouldPolska w gronie startowych krajów.

Microsoft niespecjalnie dba o użytkowników z Polski pod kątem szeroko rozumianych gier. Nie mieliśmy nawet przez wiele lat oficjalnego polskiego wsparcia dla usługi Xbox, więc grając na konsoli lub na komputerze w gry zgodne z ekosystemem Microsoftu, musieliśmy rejestrować się jako osoby z innych krajów, których Microsoft nie traktował jako drugiej kategorii. Oczywiście było to w danych czasach.

Polska w gronie 22 startowych krajów


Obecnie nie jest już tak źle, ale wciąż Polska nie jest priorytetem dla firmy stworzonej przez Billa Gatesa. Tym razem Microsoft zaskoczył w drugą stronę. Raczej nie spodziewaliśmy się tego, że gigant z Mountain View postanowi dopisać Polskę do listy startowych rejonów dla swojej usługi grania w chmurze xCloud (gry są uruchamiane zdalnie na serwerze, więc nie trzeba mieć konsoli czy mocnego PC), więc zdziwienie jest niemałe. Tym bardziej, że naszego kraju nie było na wcześniejszym wstępnym zestawieniu. Google Stadia zupełnie nie istnieje w Polsce, podobnie PlayStation Now, a wiele usług abonamentowych niekoniecznie związanych z grami jak np. Disney+, wciąż każe nam na siebie czekać.

Microsoft xCouldfoto. Microsoft

Jedynie Nvidia nie miała nic przeciwko, aby zapewnić wsparcie użytkownikom także nad Wisłą ze swoim GeForce Now. I doczekała się konkurenta w postaci Microsoft xCloud. Albo raczej doczeka, bo dziś dowiedzieliśmy się dopiero o zapowiedzi, ale usługa jeszcze nie wystartowała. Będziemy mogli są sprawdzić w fazie beta od 15 wcześnia tego roku. Tego dnia zawita do takich 22 krajów jak: Austria, Belgia, Kanada, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Irlandia, Włochy, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Hiszpania, Korea Południowa, Szwecja, Swajcaria, Wielka Brytania i USA. Inne zostaną dołączone do programu w późniejszym terminie.

Ponad 100 gier na PC, konsoli i chmurze Microsoft xCloud


Aby skorzystać z usługi xCloud należy być abonentem Xbox Games Pass Ultimate, który kosztuje 54,99 złotych miesięcznie. Poza możliwością grania w chmurze w produkcje z Xbox One (czy poniekąd niektóre z PC dostępne w sklepie Microsoft Store), użytkownicy mogą cieszyć się biblioteką ponad 100 gier na konsolę oraz system Windows 10 (tylko z Microsoft Store), abonamentem Xbox Live Gold czy zniżkami na cyfrowe pozycje. Sumarycznie to bardzo ciekawa propozycja, tym bardziej, że wciąż można zdobyć pierwszy miesiąc subskrypcji za 4 złote zamiast pełnej ceny. Oby promocja nie skończyła się przed wprowadzeniem xCloud.

Microsoft xCouldfoto. Microsoft  

Tytuły z biblioteki obsłużymy nieco inaczej niż z GeForce Now. Nie będziemy bazować na kupionych niezależnie produkcjach, a właśnie dostępnych w ramach Xbox Games Pass Ultimate. W dodatku na razie tylko na smartfonach i tabletach z Androidem dzięki dostępnej w nazszej bazie aplikacji Xbox Game Streaming (Preview)). Wersja na iOS jest we wcześniejszej fazie testów, a niestety nie przygotowano programu na komputery ani smart TV, które są obsługiwane przez GeForce Now. Ale kto wie, może dedykowane aplikacje ukażą się kiedyś również na te platformy.

Zobacz również: Tego brakowało w GeForce Now. W końcu synchronizacja ze Steam

Innym technicznym minusem względem GeForce Now jest konieczność użytkowania gamepada od Xbox One (lub kompatybilne z konsolą Microsoftu, ale innych firm), ewentualnie PS4. Teoretycznie nie ma zablokowanego przesyłania komend z innych gamepadów, ale przeglądając wypowiedzi użytkowników widać, że mogą być problemy z tanimi urządzeniami, których raczej nie ma GeForce Now. Ewentualnie skorzystamy z ekranowego wirtualnego kontrolera.

Źródło i foto: Microsoft