Instalki.pl » Aktualności » Gry » Polski CD Projekt stał się drugą największą w Europie firmą z branży gier!
Poniedziałek, 24 Luty 2020 10:06, Wpisany przez Maksym Słomski
cd projekt red wartosc ubisoft
Wkrótce może wspiąć się na szczyt.

Nie dalej jak cztery dni temu Polskę obiegła informacja o rekordowej wycenie firmy CD Projekt. Wtedy to właśnie cena pojedynczej akcji wynosiła rekordowe 330,80 złotych, a nasz rodzimy producent gier komputerowych swoją wartością przekroczył koncern paliwowy PKN Orlen. Teraz o CD Projekcie zrobiło się głośno nie tylko w Europie, ale też na całym świecie.

Doskonałe wyniki franczyzy Wiedźmin, zwłaszcza za sprawą serialu Wiedźmin produkcji Netflixa, pozwoliły CD Projekt na przestrzeni ostatnich miesięcy zwiększyć wartość firmy z 6,8 do 8 miliardów dolarów. Dzięki temu Polakom udało się stać się drugą w Europie pod względem wyceny firmą z branży gier komputerowych. CD Projekt wyprzedza już tylko francuski Ubisoft Entertainment, którego wycena sięga obecnie 9,6 miliarda dolarów.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy łączna sprzedaż Wiedźmina 3 na Steamie przekroczyła wartość 50 milionów dolarów. Oznacza to, że od teraz producent gry wpadł w nowy próg rozliczeniowy i od każdego sprzedanego egzemplarza może pobierać nie 70%, a 80% kwoty sprzedaży. Z pewnością umożliwi to na dalsze śrubowanie rewelacyjnych wyników finansowych oraz poprawę wyceny akcji.

Wartość firmy CD Projekt będzie z pewnością rosła aż do premiery gry Cyberpunk 2077, która odbędzie się 17 września 2020 roku. Prognozuje się, że wtedy nastąpi wielka korekta cen akcji, która może doprowadzić do gwałtownego zmniejszenia ich ceny. A może Cyberpunk 2077 przewyższy popularnością Wiedźmina 3, odniesie gigantyczny sukces i pozwoli zarobić inwestorom bajońskie pieniądze także w 2021 roku?