Instalki.pl » Aktualności » Gry » Oto najmniej liniowa gra na świecie. Tworzy ją sztuczna inteligencja
Sobota, 07 Grudzień 2019 13:10, Wpisany przez Anna Borzęcka
ai dungeon
Poznajcie AI Dungeon 2.

Co by było gdyby gry w pełni wykorzystywały możliwości sztucznej inteligencji? Gdyby nie używały jej tylko do sterowania poczynaniami postaci, które zetkną się z bohaterem gracza, jednostkami komputerowych przeciwników (w grach strategicznych czy shooterach) czy komentowania wydarzeń (najczęściej w grach sportowych), ale również do tworzenia fabuły? Czy potraficie sobie wyobrazić ten otwarty świat? Pełen nieskończonych możliwości? Teraz namiastkę tej wizji możecie poczuć na własnej skórze, w grze AI Dungeon 2.

AI Dungeon 2 to przygodowa gra tekstowa. Jak to w przypadku takich gier bywa, nie ujrzycie w niej ani jednego obrazka. Tekst to, coś co tutaj króluje. Na tle innych tego typu tytułów AI Dungeon 2 wyróżnia się jednak faktem, że gracz tak w zasadzie może w niej robić co zechce. Oldschoolowe przygodówki tekstowe pozwalały graczom tylko na obieranie dróg zaproponowanych przez twórców i wykonywanie niewielu akcji, a sama ich fabuła była raczej liniowa. Za sprawą sztucznej inteligencji AI Dungeon 2 jest zaś zdecydowanym przeciwieństwem gry liniowej.

Autorem AI Dungeon 2 jest Nick Walton. Walton wykorzystał do stworzenia gry open source’owy algorytm generujący tekst, udostępniony przez OpenAI. Przypomnijmy, że OpenAI to organizacja non profit założona między innymi przez Elona Muska. Poświęca się ona na badaniom nad sztuczną inteligencja oraz jej rozwojem.

Walton wytrenował swoją sztuczną inteligencję z pomocą gier tekstowych stworzonych przez Internautów na stronie chooseyourstory.com. Na ukończenie prac na AI Dungeon 2 Walton podobno potrzebował setek godzin, ale jak sam przyznał, „było warto”.„AI Dungeon 2 to gra jedyna w swoim rodzaju.”, czytamy w tweedzie Waltona. „Całkowicie generowana przez sztuczną inteligencję tekstowa przygodówka, która pozwala graczowi na wykonywanie takich akcji, jakie tylko przyjdą mu na myśl.”

Aby zagrać w AI Dungeon 2, należy przejść pod ten adres. Następnie spośród opcji dostępnych w lewym górnym rogu wybierzcie „Runtime” i z wysuniętego menu „Run all”. Potem wystarczy poczekać kilka minut aż tytuł wczyta się w przeglądarce.

Na początku zabawy AI Dungeon 2 poprosi Was o wybór gatunku scenariusza. Rekomendowany gatunek to fantasy – prawdopodobnie dlatego, iż w nim sztuczna inteligencja radzi sobie najlepiej. Za ten fakt może odpowiadać z kolei to, iż wytrenowano ją zapewne głównie z pomocą gier fantasy. Następnie zdecydujcie, jaką postacią chcecie grać oraz nadajcie jej imię. Potem sztuczna inteligencja wygeneruje krótki wstęp do rozgrywki, zawierający między innymi opis Waszego bohatera czy miejsca w którym się znajduje. Dalszy przebieg zabawy będzie zależał od Was, Waszej wyobraźni i od tekstów wpisywanych przez Was w grze.

ai dungeon story

AI Dungeon 2 nie jest grą idealną. Jak piszą osoby, które ją wypróbowały, ta raz na jakiś czas potrafi wyświetlić błąd, zmuszający do rozpoczęcia zabawy od nowa. Mimo to oferuje ona bardzo przyjemne i unikatowe doświadczenie, a przy tym potrafi rozbawić.

Źródło: AI Dungeon 2