Marzyliście o zagraniu w klasycznego Dooma na Androidzie? Już możecie

Piotr MalinowskiSkomentuj
Marzyliście o zagraniu w klasycznego Dooma na Androidzie? Już możecie
DOOM to produkcja bez wątpienia należąca do grona „kultowych”. Strzelanka wydana w 1993 roku na komputery stacjonarne została niemalże natychmiast ulubieńcem graczy na całym świecie. Dowodem na to niech będzie fakt, że w tego klasyka nadal zagrywają się miliony i wymyślają wiele sposobów na urozmaicenie zabawy (nie wspominając o próbach uruchomienia gry na dziwnych sprzętach).

Do tej pory DOOM był jednak dostępny jedynie na PC oraz kilku starszych konsolach – ten stan rzeczy właśnie uległ zmianie. Bethesda podczas QuakeCon 2019 poinformowała, że udostępniła dwie pierwsze części serii na smartfony z systemem Android (DOOM, DOOM 2) Pierwsza odsłona na iOS istnieje z kolei już od około 10 lat (DOOM, DOOM 2 – jeszcze niedostępny). Te nie są darmowe – za każdą przyjdzie zapłacić 22,99 złotych (w przypadku DOOM-a na iOS, 23,99).

Nic nie dzieje się bez przyczyny. Powodem przeniesienia tychże tytułów są obchody 25-lecia cyklu DOOM. Bethesda niestety nie potrafiła obyć się bez wpadki i nawet przy (wydawałoby się) tak świetnym przedsięwzięciu firma oberwała od graczy. Okazało się, iż do uruchomienia produkcji potrzebne jest założenie konta na platformie Bethesda.net. Użytkownikom niezbyt się ta decyzja spółki spodobała, co widać po ocenach np. w Sklepie Play.

To jednak nie wszystko. Klasyczne gry znalazły się również na Nintendo Switch, PS4 (razem z DOOM 3). Xbox One otrzymał nareszcie swoje własne porty klasycznego FPS-a – do tej pory posiadacze sprzętu od Microsoftu mogli jedynie skorzystać z dobrodziejstw wczesnej kompatybilności. Dla fanów serii jest to świetna informacja.

Źródło: Bethesda / SG

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.