Zastrzeżenie PESEL za darmo będzie możliwe. Oszuści będą zawiedzeni

Maksym SłomskiSkomentuj
Zastrzeżenie PESEL za darmo będzie możliwe. Oszuści będą zawiedzeni
Wyciek numerów PESEL Polaków do sieci to jedna z najgorszych rzeczy, jakie mogą zdarzyć się osobom zatroskanym o swoje bezpieczeństwo. Tym niezatroskanym też, bowiem przestępcy dysponując takim numerem są w stanie na przykład zaciągnąć pożyczki w niektórych instytucjach parabankowych, czy też zarejestrować nań numer telefonu. Pożyczka na PESEL wciąż jest czymś możliwym i z tym niczego do tej pory nie zrobiono, a szkoda. Polski rząd zabrał się jednak za zapowiadany w listopadzie tego roku projekt zmian w przepisach, które pomogą zatrzec numer PESEL w łatwy sposób.

Zastrzeżenie numeru PESEL

Szykują się zmiany na lepsze w polskim prawie. Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński ogłosił, że przygotowano propozycję przepisów umożliwiających szybkie i łatwe zastrzeganie numeru PESEL. Będzie to możliwe za pomocą rewelacyjnej aplikacji mObywatel, ale również w formie tradycyjnej, pisemnej, w dowolnym urzędzie gminy. To podstawowe założenia nowelizacji ustawy o ewidencji ludności oraz niektórych innych ustaw w związku z zapobieganiem skutkom kradzieży tożsamości.

Sprawdź: Aplikacja mObywatel z nową funkcją donosów. Powinien chcieć je składać każdy

„To propozycje wyjściowe, które chcemy jak najszybciej skierować do konsultacji, bo wierzymy, że spotkają się z dużym zainteresowaniem. Podczas konsultacji liczymy na sugestie ze strony rynku. Ostatecznie chodzi nie tylko o zwiększenie bezpieczeństwa obywateli, ale również zaufania do usług oferowanych przez przedsiębiorców” – mówi Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji.

nowy dowod osobisty 2022

Wzór nowego dowodu osobistego. | Źródło: gov.pl

To nie koniec nowości w prawie. Już wkrótce firmy udzielające pożyczek będą miały obowiązek sprawdzania w rejestrze, czy dany numer PESEL nie został zablokowany. Obowiązek ten ma zostać nałożony wobec banków i instytucji kredytowych, a także dla notariuszy. W finalnym kształcie przepisów może dotyczyć też innych podmiotów.

„Jeśli firma, mimo zastrzeżenia numeru PESEL, zawrze umowę, to nie będzie mogła wysuwać roszczeń z tego tytułu” – informuje DGP, która dotarła do projektowanych zmian.

„Takie rozwiązanie bez wątpienia zwiększy bezpieczeństwo naszych danych i sprawi, że w przypadku ich wycieku będziemy mieli możliwość szybkiej reakcji i działania prewencyjnego, by nie dopuścić do ich wykorzystania na naszą niekorzyść. Gdy już powstanie, ważne będzie uświadomienie Polaków o korzyściach z tego rozwiązania, tak aby było ono powszechnie stosowane w razie zagrożenia” – komentował w listopadzie cytowany przez DGP Witold Chomiczewski, radca prawny i wspólnik w kancelarii Lubasz i Wspólnicy.

Jak zastrzec PESEL już teraz?

Obecnie jedynym rozwiązaniem jest szukanie pomocy w BIK-u (Biuro Informacji Kredytowej), oferującym płatną usługę monitorowania tego, czy ktoś nie próbuje dopuszczać się takich praktyk lub zastrzeżenia kredytowego.

Bezpłatna opcja obecnie nie istnieje. Pojawi się dopiero po wprowadzeniu w życie omawianej tu nowelizacji.

Źródło: DGP

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.