Gdzie zamówić tani węgiel online? Uważaj na fałszywe sklepy

Maksym SłomskiSkomentuj
Gdzie zamówić tani węgiel online? Uważaj na fałszywe sklepy
Tani węgiel online to coś, czego Polacy w ostatnich dniach pragną jak kania dżdżu. Internetowy sklep Polskiej Grupy Górniczej (PGG) nie działa najlepiej, a żeby dokonać w nich zakupu trzeba mieć sporo szczęścia… lub wiedzy na temat tego, kiedy najlepiej kupić węgiel w sklepie PGG. Nie każdy ma do tego cierpliwość, więc internauci nerwowo szukają sklepów online, w których jest dostępny węgiel w normalnej cenie ok. 1000 złotych za tonę. To raj dla oszustów.

Fałszywe sklepy z węglem

Oszustwo na węgiel dołączyło do grona najpopularniejszych oszustw w Polsce. W poniedziałek policję o fałszywym sklepie internetowym zawiadomiła Spółka Węglokoks Kraj. Witryna została błyskawicznie zablokowana, ale jedno jest pewne: wkrótce jak grzyby po deszczu powstaną kolejne. Kryzys węglowy w Polsce, która według polityków PiS-u „ma zapasy węgla na 200 lat” stał się faktem”.

„Dziś rano otrzymaliśmy kilka zapytań dotyczących tego, czy faktycznie oferujemy nasz węgiel w sklepie internetowym – nie robimy tego i nie zamierzamy robić. Jak dotąd nie mamy natomiast zgłoszeń, aby ktoś faktycznie dokonał transakcji w fałszywym sklepie i wpłacił pieniądze” – powiedział w rozmowie z PAP prezes Węglokoksu Kraj Grzegorz Wacławek.

Oszuści w powyższym przypadku podszywali się pod Węglokoks Kraj, ale wkrótce mogą podszywać się również pod Polską Grupę Górnicza. Schemat oszustwa jest banalny. Cyberprzestępcy tworzą fałszywy sklep, w którym można złożyć zamówienie i je opłacić. Kupujący oczywiście nigdy nie zobaczy kupionego węgla na oczy, a przestępcy znikną z całą gotówka skradzioną w ramach procederu.

„Klienci mogą zamawiać nasz węgiel jedynie za pośrednictwem infolinii” – podkreślił Grzegorz Wacławek z Węglokoks Kraj.

Polacy w panice poszukują węgla

Zalecamy Wam korzystanie jedynie z oficjalnych źródeł, w których klienci indywidualni mogą nabyć do 5 ton węgla. Jeżeli jakakolwiek strona budzi Wasze podejrzenia, próbujcie skontaktować się z jego infolinią telefonicznie… o ile macie dostatecznie dużo cierpliwości. Dodzwonienie się gdziekolwiek w sprawie węgla graniczy podobno z cudem. Systemy Węglokoksu Kraj i Polskiej Grupy Górniczej notują ok. 500 prób połączeń na minutę.

Źródło: PAP

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.