Instalki.pl » Aktualności » Bezpieczeństwo » Odinstaluj te aplikacje ze swojego smartfonu. Zawierają malware
Sobota, 09 Lipiec 2022 10:25, Wpisany przez Anna Borzęcka
malware-android
Spyware Joker znów atakuje.

Sklep Google Play posiada mnóstwo zabezpieczeń, których zadaniem jest ochrona użytkowników platformy przed potencjalnym złośliwym oprogramowaniem. Niestety, czasem zabezpieczenia te zawodzą. Raz na jakiś czas do Google Play trafiają aplikacje zawierające malware, na przykład w postaci takich trojanów jak Joker.

Jaker to spyware, o którym słyszy się od kilku ładnych lat. W ostatnim czasie ten powrócił, by znowu stać się zmorą użytkowników smartfonów z Androidem. Wykryto go bowiem w aplikacjach, które łącznie pobrano z Google Play ponad 100 tysięcy razy.

Joker w kolejnych aplikacjach w Google Play


Firma Pradeo zajmująca się kwestiami cyberbezpieczeństwa wykryła spyware Joker w czterech aplikacjach w sklepie Google Play. Nazwy tych aplikacji to:

 
  • Smart SMS Messages
  • Blood Pressure Monitor
  • Voice Languages Translator
  • Quick Text SMS

Jak wiele innych aplikacji zawierających malware, próbowały się one podszywać pod przydatne narzędzia, by zachęcać użytkowników do pobierania ich.

google-play-malware
Aplikacje ze sklepu Google Play, które zawierały spyware Joker. | Źródło: Pradeo

Przedstawiciele Pradeo poinformowali Google o zagrożeniu, w związku z czym aplikacje już zostały usunięte ze sklepu Play. Nie zmienia to jednak faktu, że do tego momentu dokonano ponad 100 tysięcy ich instalacji. Zatem, zdecydowanie nie jedna osoba stała się ofiarą trojana.

Spyware, które kradnie dane i nie tylko


Czym ten trojan się charakteryzuje? Joker zakrada się na telefony po to, by bez wiedzy użytkownika zbierać cenne informacje, na przykład zawartość SMS-ów czy listy kontaktów. Na domiar złego spyware rejestruje użytkowników w rozmaitych płatnych usługach premium – rzecz jasna bez ich zgody.

Jeśli wcześniej zdążyłeś zainstalować jakąkolwiek z wymienionych aplikacji na swoim smartfonie, natychmiast ją usuń. W przyszłości dokładniej zwracaj uwagę na to, co pobierasz ze sklepu Google Play. Uważaj na aplikacje o wybrakowanych, podejrzanych opisach, a także takie, które są oceniane przez użytkowników co najwyżej przeciętnie. Co ważne, choć Google Play nie oferuje stuprocentowego bezpieczeństwa, nie instaluj na swoim urządzeniu aplikacji pobranych spoza niego.

Źródło: Pradeo, fot. tyt. Canva