Wyciekły dane milionów użytkowników popularnych VPN. Są dostępne za darmo

Maksym SłomskiSkomentuj
Wyciekły dane milionów użytkowników popularnych VPN. Są dostępne za darmo
Istnieje wiele powodów, dla których internauci korzystają z usług typu VPN. Tymi najczęstszymi są chęć zwiększenia swojej anonimowości w sieci, poprawy bezpieczeństwa i ominięcia blokad regionalnych w serwisach VOD, takich jak Netflix. Niestety, sporadycznie zdarza się, że jakiś usługodawca nadwyręży zaufanie konsumentów. Taka sytuacja właśnie miała miejsce.

Wyciek danych klientów VPN

Vpnmentor donosi o wycieku 10 GB danych użytkowników m.in. GeckoVPN, SuperVPN i ChatVPN. Paczka danych zawierająca między innymi adresy email, nazwy użytkownika, dane płatności, kraje pochodzenia oraz hashowane hasła jest ogólnodostępna w serwisie Telegram, za darmo.

telegram vpn wyciek

Źródło: vpnmentor

Zrzut z 21 milionami wpisów był oferowany pierwotnie w Dark Webie w 2021 roku. Po raz pierwszy pojawił się w sieci 25 lutego 2021 roku. Co istotne, wykradzione informacje są jeszcze starsze – w przypadku paczki SuperVPN dotyczą korzystających z usługi w 2020 roku.

Na szczęście hasła są zahaszowane i trudne to złamania. Jak się okazuje aż 99,5% adresów e-mail w bazie to adresy poczty Gmail. Może to sugerować, że grupa udostępniła na Telegramie jedynie pewien wycinek wszystkich wykradzionych przez siebie danych.

Z oczywistych względów nie podlinkujemy do wykradzionej bazy, ale ciekawscy znajdą ją bez problemu.

Znaczenie wycieku danych z VPN

Przestępcy mogą wysyłać wiadomości phishingowe pod ujawnione w wycieku adresy e-mail, wykorzystując przy tym imiona i nazwiska użytkowników i dane rozliczeniowe, w celu zbudowania zaufania. Ryzykiem pozostaje też to, że baza danych może trafić w ręce rządu w kraju, w którym korzystanie z VPN jest zakazane. Zaawansowani hakerzy mogliby teoretycznie dzięki udostępnionym informacjom doprowadzić do aresztowania niektórych osób, będących ofiarami wycieku.

Źródło: vpnmentor

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.