Instalki.pl » Aktualności » Bezpieczeństwo » 225601600 co to za numer? Musisz być tego świadom
Środa, 26 Styczeń 2022 08:57, Wpisany przez Maksym Słomski
zus
Przeczytaj koniecznie.

Dynamiczny rozwój technologii oddaje w ręce cyberprzestępców coraz groźniejsze narzędzia, które umożliwiają im skuteczne i często niemal niewykrywalne oszustwa. Na froncie walki z phishingiem oraz spoofingiem polski rząd wysuwa ciężkie działa. Politycy deklarują, że chcą skanować treści wszystkich SMS-ów Polaków tylko po to, aby automatycznie wyszukiwać w nim frazy mogące wiązać się z wszelkiego rodzaju nadużyciami oraz przestępstwami. Obecnie trwa zmasowany atak telefoniczny na mieszkańców naszego kraju, w którym przestępcy podszywają się pod numer 225601600.

225601600 - co to za numer?


225601600 to numer infolinii ZUS. Niestety, w przypadku najnowszej fali telefonów do Polaków nie dzwonią wcale pracownicy ZUS-u. Spoofing telefoniczny to oszustwo polegające na podszywaniu się dzwoniącego pod inną osobę lub instytucję, najczęściej przy wykorzystaniu fałszywego numeru telefonu. W tym konkretnym przypadku oszuści podszywają się pod prawdziwy numer telefonu, prawdziwej instytucji.

ZUS wraz z Ministerstwem Cyfryzacji ostrzegają przed groźnymi oszustami, którzy podszywają się pod numer infolinii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Numer i nazwę dzwoniącego prezentowane na ekranach telefonów i smartfonów da się niestety sfałszować i z tego właśnie użytek robią kryminaliści.

Pamiętajcie, aby w żadnym wypadku nie podawać przez telefon żadnych danych osobowych, a zwłaszcza numeru PESEL, ani też danych do logowania do systemu PUE ZUS. Prawdziwi urzędnicy nie będą ich od Was wymagać.Jeżeli macie wątpliwości odnośnie tego, kto do Was zadzwonił, rozłączcie się i skontaktujcie z ZUS-em, wykonując samodzielnie połączenie na infolinię ZUS. Alternatywnie, możecie skontaktować się z ZUS poprzez Platformę Usług Elektronicznych.

Źródło: ZUS