Lista najpopularniejszych haseł 2021 roku nie zaskakuje. Szkoda

Maksym SłomskiSkomentuj
Lista najpopularniejszych haseł 2021 roku nie zaskakuje. Szkoda
Firma NordPass co roku publikuje listę najpopularniejszych, a co za tym idzie najgorszych haseł w danym roku, opracowaną na podstawie swoich badań. Nie inaczej mogło być w tym roku. Lista najpopularniejszych haseł 2021 roku właśnie została przez przedsiębiorstwo udostępniona. Jej zawartość niestety rozczarowuje.

Najgorsze hasła 2021 roku

Lista NordPass zawiera aż dwieście haseł. W jej ramach przedstawiono nie tylko same hasła, ale i informacje o tym, jak często poszczególne hasła pojawiały się w badaniu firmy oraz o tym, jak wiele czasu zajęłoby złamanie danego hasła.

Jak można się było spodziewać, podium listy zajęło hasło „123456”, to samo co w roku ubiegłym. Podczas badań firma NordPass natrafiła na nie ponad 103 miliony razy. Do jego złamania wystarczyłaby… mniej niż jedna sekunda. W zasadzie, w mniej niż jedną sekundę można złamać każde hasło pierwszej dziesiątki rankingu i każde hasło, poza jednym, pierwszej pięćdziesiątki rankingu.

Na drugim miejscu listy znalazło się hasło „123456789”, wcale nie bardziej kreatywne niż „123456”, ale już o połowę mniej popularne. Trzecie miejsce należy zaś do hasła „12345”, czwarte do „qwerty”, a piąte do „password”. Cóż, zabezpieczanie swoich kont tymi hasłami to jedne z najgorszych pomysłów, na jakie można wpaść.

hasla-2021

Najpopularniejsze i najgorsze hasła 2021 roku wg NordPass – początek rankingu. | Źródło: NordPass

Najtrudniejszymi hasłami do złamania, które umieszczono na liście, okazały się „myspace1” , „1g2w3e4r” oraz „qwerty123”. Aby je złamać, trzeba poświęcić jakieś 3 godziny. Mimo to nie radziłabym korzystania z takich haseł. To bowiem wciąż hasła bardzo popularne. W poszukiwaniach badaczy powtórzyły się one odpowiednio 1 619 027 razy, 1 025 836 razy i 1 015 297 razy.

Wraz z listą najpopularniejszych haseł firma NordPass podzieliła się informacjami o tym, jakie państwa najczęściej są dotykane wyciekami danych. Niestety, Polska obok Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec, Francji, Włoch i Rosji należy do krajów, w którym wycieki danych należą do najpowszechniejszych.

Sięgnij po menedżer haseł, natychmiast!

Obecnie każdy posiada konta w co najmniej kilkudziesięciu witrynach, zatem hasła do nich wszystkich, a już zwłaszcza zróżnicowane, trudne i długie trudno byłoby spamiętać. W związku z tym wykorzystywanie tych samych haseł w przypadku różnych kont można by zrozumieć, gdyby nie fakt, że na rynku dostępne jest całe mnóstwo menedżerów haseł. Te nie dość że potrafią przechowywać wszystkie nasze hasła, to mogą je generować, gdy istnieje taka potrzeba.

Jeżeli nie zamierzasz sięgać po menedżera haseł, powinieneś przynajmniej zastosować się do kilku rad – wówczas zredukujesz ryzyko, że ktoś włamie się na Twoje konta i wykradnie cenne dane lub, co gorsza, pieniądze. Przede wszystkim, nigdy nie używaj tych samych haseł na wielu kontach. Po drugie każde z Twoich haseł powinno zawierać co najmniej 12 znaków, składających się na małe i wielkie litery, cyfry i znaki specjalne. Dobrą metodą jest również tworzenie haseł składających się zna trzy losowe wyrazy. Warto też raz na jakiś czas zmieniać hasła – na przykład co 90 dni.

Źródło: NordPass, fot. tyt. Canva

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.