Biznesmen przemycał amerykańskie chipy wojskowe do Chin, już siedzi w więzieniu

Jan DomańskiSkomentuj
Biznesmen przemycał amerykańskie chipy wojskowe do Chin, już siedzi w więzieniu

{reklama-artykul}Amerykanie nie są przesadnie skorzy do dzielenia się wrażliwymi technologiami z Chinami, szczególnie od czasu afery i blokad handlowych w kwestii Huawei. Jedną z dochodowych gałęzi w tym segmencie są używane głównie w zastosowaniach wojskowych układy MMIC (monolityczne mikrofalowe układy scalone). Biznesmen Yi-Chi Shi będący prezesem Chengdu GaStone Technology Company chciał oferować takie chipy w Chinach w pełni oficjalnie, ale w końcu wybrał drogę na skróty.

Chciał obejść uzyskanie pozwolenia, dopuścił się przemytu wrażliwej technologii

Jak nietrudno się domyślić, skrót był nielegalny. Jego Chengdu GaStone Technology Company faktycznie chciało zająć się produkcją MMIC w Chinach, ale proces opracowywania układów i już rozpoczętej budowy fabryk, to długa i kosztowna sprawa. W końcu Yi-Chi Shih wraz ze współpracownikami postanowili obejść problem i sprowadzić bezpośrednio elektronikę z USA do Chin, ale to wymaga odpowiedniego pozwolenia. Co ważne, będący obiektem nielegalnej transakcji AVIC 607 został sprzedany państwowemu chińskiemu podmiotowi, więc oficjalne pozwolenie raczej nie byłoby wydane.

Jeden z układów MMIC wytwarzany przez HLR Laboratories

Jeden z układów GaN MMIC wytwarzany przez HLR Laboratories / Foto: HLR Laboratories

Shih w celu jego obejścia założył firmę Pullman Lane Productions LLC i twierdził, że będąc amerykańskim klientem zamierza używać układów jedynie na terenie USA. Stało się inaczej, bo elektronika zawędrowała do Chin i tamtejszego powiązanego z rządem klienta. Co więcej, będąca przykrywką firma powstała dzięki środkom z Chin. 66-letni Yi-Chi Shih z Los Angeles rozpoczął już odbywanie wyroku ponad 5 lat więzienia, ale czeka go także zapłata odszkodowania 362 tysięcy dolarów na rzecz Internal Revenue Service (urzędu podatkowego USA) i 300 tysięcy dolarów grzywny.

MMIC mogą posłużyć m.in. do budowy pocisków rakietowych czy systemów naprowadzania

Jeśli zastanawiacie się, do czego konkretnie można używać układów MMIC takich jak AVIC 607, to są one niezbędne w pociskach i ich zewnętrznych systemach naprowadzania, bojowych samolotach, urządzeniach walki i obrony elektronicznej czy radarach wojskowych. Ewentualnie w zastosowaniach cywilnych do wzmacniania czy przełączania w wysokich częstotliwościach, a także łączenia sygnałów mikrofalowy.

Zobacz również: WD pomoże użytkownikom My Book Live. Odzyskiwanie danych i wymiana na nowsze urządzenia

Źródło: tomshardware / Foto: HLR Laboratories

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.