Instalki.pl » Aktualności » Bezpieczeństwo » Uwaga na fałszywe mody do Minecrafta. Skrywają malware
Poniedziałek, 14 Czerwiec 2021 13:27, Wpisany przez Anna Borzęcka
minecraft-malware
Niebezpieczeństwo w sklepie Google Play.

Minecraft to niebywale popularna gra. Zapewne jest to najlepiej sprzedająca się gra na świecie. Nic zatem dziwnego, że jej gracze są jednym z ulubionych celów ataków przeprowadzanych przez społeczność hakerską. Ta regularnie rozprzestrzenia złośliwe oprogramowanie pod przykrywką modów do Minecrafta. Jak jednak niedawno zauważyli badacze z firmy Kaspersky, ostatnimi czasy malware ukryte w modach do omawianej gry jest zjawiskiem jeszcze częstszym niż dotychczas, a przynajmniej w sklepie Google Play.

Problem, który dotknął co najmniej miliona urządzeń


Złośliwe aplikacje mobilne podszywające się pod mody do Minecrafta nie dość, że w żaden sposób nie wzbogacają gry, to zalewają urządzenia, na których są instalowane, całą masą niechcianych reklam. Owe reklamy niejednokrotnie sprawiają, iż z telefonu czy tabletu dosłownie nie da się korzystać. Po ich pierwszym uruchomieniu takie aplikacje ukrywają swoje ikony, a następnie włączają przeglądarki internetowe i otwierają w nich mnóstwo stron z reklamami.

Niestety, aplikacje udające mody do Minecrafta są w sklepie Google Play prawdziwą plagą. Pod koniec ubiegłego roku firma Kaspersky wykryła w nim 20 takich aplikacji. Najpopularniejsze z nich miały ponad milion pobrań. Ich istnienie rzecz jasna zgłoszono gigantowi z Mountain View, co zaowocowało ich usunięciem.

Niestety, jak to bywa w przypadku złośliwego oprogramowania, to wróciło do sklepu Google Play w formie nowych, nieco zmodyfikowanych aplikacji podszywających się pod mody do Minecrafta. Niektóre z nich, dla dodatkowej monetyzacji, oferują nawet możliwość dokonywania zakupów wewnątrz aplikacji.

minecraft-mod
Jedna z aplikacji, która udawała mod do Minecrafta. | Źródło: Kaspersky

Fałszywe mody do Minecrafta – jak je usunąć?


Jeżeli zainstalowałeś na swoim smartfonie czy tablecie aplikację, która miała być modem do Minecrafta, a której ikona zniknęła po pierwszym uruchomieniu, możesz być pewien, że masz do czynienia z malware. Jak się go pozbyć? Po pierwsze, zlokalizuj niechcianą aplikację, otwierając w ustawieniach urządzenia listę zainstalowanych aplikacji. Następnie upewnij się, że lista wyświetla wszystkie aplikacje, zaznaczając odpowiednie opcje, i odszukaj fałszywy mod, po czym go usuń.

Jak donosi Kaspersky, na szczęście aplikacje podszywające się pod mody do Minecrafta odinstalowują się z urządzeń w pełni i nie próbują zainstalować się ponownie. Na dodatek, kolejne takie aplikacje odnalezione przez firmę już zostały ze sklepu Google Play usunięte.

Cóż, w przyszłości dokładniej zwracaj uwagę na to, co pobierasz ze sklepu Google Play. Uważaj na aplikacje o wybrakowanych, podejrzanych opisach, a także takie, które są oceniane przez użytkowników co najwyżej przeciętnie. Poza tym, przed pobraniem moda o Minecrafta, być może spróbuj znaleźć o nim informacje w sieci, by upewnić się, że jest faktycznym modem, a nie malware, które zaleje cię reklamami. Jedno jest bowiem pewne – takie malware wciąż będzie się w Google Play pojawiać.

Źródło: Kaspersky, fot. tyt. Canva