Instalki.pl » Aktualności » Bezpieczeństwo » Inwestycja w surowce naturalne? Nie wierz oszustom
Niedziela, 13 Czerwiec 2021 13:33, Wpisany przez Maksym Słomski
surowce naturalne inwestycja scam
Orlen nie ma z tym niczego wspólnego.

Internetowi oszuści sięgają po coraz to nowe metody wyłudzania pieniędzy i danych do bankowości internetowej Polaków. Przed najnowszą, szczególnie groźną, ostrzega zespół ekspertów z CERT Orange. Ostrzeżenie należy potraktować poważnie i warto przekazać je osobom bliskim, mniej biegłym w wykrywaniu zagrożeń w sieci.

Inwestycja w gaz i ropę to nowy pomysł na oszustwo


Oszuści próbują nakłonić Polaków do rzekomej inwestycji w surowce naturalne. Zysk ma być łatwy, szybki i rzecz jasna gigantyczny. Stronę internetową, której sam już adres wygląda podejrzanie (hxxps://orlenplget.net) uwiarygadniać ma prawdziwy film reklamowy Orlenu. Tuż obok znajduje się wielgachny napis, sformułowany w języku... przypominającym język polski.

"Polski Koncern Naftowy ORLEN przy wsparciu Ministerstwa Energii zezwoliło Polakom na handel gazem i ropą" - czytamy. "Teraz zasoby narodowe są w twoich rękach" - zachęcają przestępcy.

orlen oszustwo
Źródło: CERT Orange

Wprawny obserwator szybko zorientuje się, że wskazany resort nie istnieje od 2019 roku, a jego kompetencje od tamtego czasu przejęły ministerstwa Klimatu i Aktywów Państwowych.

Po uzupełnieniu formularza, w którym przekazuje się oszustom imię i nazwisko, numer telefonu oraz e-mail, na pocztę elektroniczną przychodzi wiadomość z - a jakże - linkiem do strony internetowej, przed którą ostrzega chociażby doskonale działający serwis scam-detector.

orlen oszustwo 2
Źródło: CERT Orange

Zapamiętajcie: szybki, łatwy i pewny zarobek istnieje, ale tylko wtedy, gdy jest się oszustem i kogoś się na ten "szybki, łatwy i pewny zarobek" skutecznie nabierze.

Źródło: CERT Orange