Unia Europejska: trzeba koniecznie zakazać systemów rozpoznawania twarzy

Aleksander PiskorzSkomentuj
Unia Europejska: trzeba koniecznie zakazać systemów rozpoznawania twarzy
{reklama-artykul}
Główny inspektor ochrony danych w Unii Europejskiej wezwał do całkowitego zakazania biometrycznego nadzoru w miejscach publicznych. Konkretniej w tym przypadku chodzi o zaawansowane systemy do rozpoznawania twarzy bazujące na sztucznej inteligencji. Z podobnym problemem związanym z etycznością rozpoznawania twarzy boryka się obecnie między innymi USA.

O pierwszych przymiarkach do wprowadzenia opisywanego zakazu pisałem dla Was całkiem niedawno. Wygląda na to, że działania UE posunęły się w tym temacie do przodu.

UE: zakaz systemów rozpoznawania twarzy jest potrzebny

Wniosek ustawodawczy Komisji Europejskiej zawiera częściowy zakaz stosowania przez organy ścigania technologii nadzoru biometrycznego. Głównie w miejscach publicznych. Niestety dokument zawiera wiele wyjątków, a organizacje zajmujące się prawami człowieka oraz prywatnością ostrzegają, iż w przepisach mogą znaleźć się luki. Naciski na szybkie uchwalenie stosownych zmian są bardzo duże i płyną nie tylko z Brukseli.

Europejski Inspektor Ochrony Danych Wojciech Wiewiórowski zwraca uwagę, iż bardziej rygorystyczne podejście do systemów identyfikacji biometrycznej jest potrzebne. W niektórych przypadkach sztuczna inteligencja może stwarzać bowiem wysokie ryzyko niedemokratycznej i głębokiej ingerencji w życie osób prywatnych. Wiewiórowski zwrócił jednak uwagę, że nowe przepisy wyglądają „dobrze”, a ich zakres jest horyzontalny i będzie wpływał na wiele aspektów technologii w przyszłości.

uerozpoznawanietwarzy2
fot. ueberform – Unsplash

Zanim przepisy wejdą w życie czeka nas jeszcze debata na temat ostatecznego kształtu regulacji prawnych. W tym okresie UE będzie przyglądało się potencjalnym „czerwonym liniom”, czyli punktom, których nie można przekroczyć w zakresie sztucznej inteligencji. Ostateczna wersja regulacji ma zostać uzgodniona na początku przyszłego roku.

Czy podejście UE do regulowania AI i nadzoru biometrycznego jest słuszne? W mojej opinii jak najbardziej. Wielokrotnie w USA widzieliśmy, jak kiepsko radzi sobie ta technologia i jak łatwo może dyskryminować osoby z wielu różnych grup etnicznych.

Dobrze więc, że w Europie została podjęta dyskusja na ten temat.

Źródło: WSJ / fot. Daniel Tafjord – Unsplash

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.