Internetowi przestępcy w rękach polskiej Policji. Oszukali kilkaset osób

Maksym SłomskiSkomentuj
Internetowi przestępcy w rękach polskiej Policji. Oszukali kilkaset osób
Donosimy Wam o działalności cyberprzestępców w Polsce tak często, jak to tylko możliwe. Powód jest prozaiczny: niestety, wiele osób wciąż pada ich ofiarami. Wczoraj ostrzegaliśmy Was o oszustwie na paczkę zatrzymaną przez służby celne. Dziś z radością donosimy o sukcesie policjantów z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP Katowice. Zatrzymali oni obywateli Białorusi i Ukrainy, którzy oszukali kilkaset osób na kwotę przekraczającą 1,5 miliona złotych.

Internetowi oszuści zatrzymali

Policjanci z KWP Katowice wspierani przez śledczych z Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji (KGP) aresztowali łącznie siedemnaście osób, a jedną objęli policyjnym dozorem. To efekt działań prowadzonych na terenie Katowic, Krakowa, Twewa, Warszawy, Wrocławia i Zakopanego. Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości podają, że wszyscy byli członkami jednej zorganizowanej grupy przestępczej. Kilku zatrzymano na gorącym uczynku, w trakcie popełniania przestępstwa.

policja zatrzymanie 1

Przy zatrzymanych znaleziono całą masę smartfonów. | Źródło: Policja.pl

Zatrzymani korzystali z różnych metod, przed którymi ostrzegaliśmy. Rozsyłali między innymi wiadomości SMS o konieczności dopłaty do oczekiwanej przesyłki. Zamieszczali w nich odnośniki prowadzące do spreparowanych celem wyłudzeń danych stron banków. Oszuści zaciągali pożyczki na przejętych rachunkach, by później wyprowadzać z nich środki. Jak?

„Dotychczas ustalono, że skradzione pieniądze członkowie grupy wypłacali w bankomatach metodą na BLIK, w różnych miastach na terenie Polski, m.in. w Katowicach, Krakowie, Kaliszu, Łodzi, Poznaniu, Sopocie, Sosnowcu, Warszawie, Wrocławiu czy Zakopanem. Pieniądze przelewali także na rachunki bankowe będące w dyspozycji grupy, aby później je także wypłacić” – czytamy w komunikacje.

policja zatrzymanie 0
Zdjęcie z aresztowania. | Źródło: Policja.pl

Czytaj także: Sprzedajesz na OLX? Uważaj. Oszustwo „na kupującego”​ wciąż groźne

Grupa w okresie od 1 grudnia 2020 roku do 8 kwietnia 2021 roku przesłała łącznie ponad 280 tysięcy (!) wiadomości ze szkodliwymi linkami. Policjanci szacują, że Polacy stracili przez nie co najmniej 1,5 miliona złotych.

Sprawa jest rozwojowa i prowadzący ją policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Źródło: Policja

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.