Instalki.pl » Aktualności » Bezpieczeństwo » Dane osobowe 2,7 mln Polaków w sieci. Kolosalny wyciek danych z Facebooka
Niedziela, 04 Kwiecień 2021 08:21, Wpisany przez Maksym Słomski
facebook wyciek
Łącznie poszkodowanych jest ponad pół miliarda osób.

Jeżeli korzystasz z serwisu społecznościowego Facebook, to wiele wskazuje na to, że Twoje dane osobowe, na czele z numerem telefonu krążą w sieci. Okazuje się, że co najmniej od stycznia bieżącego roku w sieci umieszczona jest lista zawierająca dane 533 milionów użytkowników tego najpopularniejszego na świecie serwisu społecznościowego. Wśród nich jest aż 2,7 miliona użytkowników z Polski.

Wyciek danych z Facebooka


Znany ekspert ds. bezpieczeństwa, Alan Gal poinformował, że pewien użytkownik forum hakerskiego upublicznił w styczniu zbiór danych użytkowników Facebooka, opiewający na wpisy dotyczące przeszło pół miliarda osób. Dane obejmują numery telefonów, daty urodzenia, adresy e-mail i lokalizacje, a także inne poufne informacje. Hakerzy pierwotnie współdzielili dane wyłącznie między sobą, a teraz paczki z nimi wyciekły publicznie, poza ich grono.


Pośród poszkodowanych najwięcej jest Amerykanów - w bazie widnieją dane ok. 32 milionów korzystających z Facebooka z tego właśnie kraju. Oprócz nich w wycieku znalazły się dane m.in. 11 miliona mieszkańców Wielkiej Brytanii oraz 6 miliona Hindusów

Baza danych nie jest nowa i prawdopodobnie uzyskano do niej dostęp w 2019 roku lub wcześniej. To właśnie w sierpniu tego roku Facebook załatał lukę pozwalającą pozyskać dane użytkowników tego serwisu.

Przedstawiciele Facebooka mogliby powiadomić poszkodowanych użytkowników, aby ci byli w stanie przygotować się na ewentualne próby oszustwa kierowane do nich za pośrednictwem adresów e-mail i telefonów. Facebook nie skomentował jeszcze sprawy i być może będzie starał się ją przemilczeć.

Źródło: Alan Gal