Instalki.pl » Aktualności » Bezpieczeństwo » Hakerzy wgrali malware na blisko 30 000 komputerów Apple
Poniedziałek, 22 Luty 2021 11:21, Wpisany przez Maksym Słomski
Apple m1 silver sparrow malwareNa celowniku także układy Apple M1

Hakerzy coraz częściej interesują się atakami na osoby korzystające ze sprzętu produkowanego przez Apple. Eksperci ds. bezpieczeństwa z Red Canary wykryli właśnie nowe malware stworzone z myślą o infekowaniu komputerów Mac, także tych najnowszych, wyposażonych w układy ARM Apple M1. Badacze podają, że do tej pory zainfekowanych zostało nawet 30 000 urządzeń ze 153 krajów z całego świata.

Tajemniczy malwere - Silver Sparrow


Według naukowców Silver Sparrow, bo tak nazywa się nowoodkryte zagrożenie dla bezpieczeństwa, zachowuje się w sposób nad wyraz tajemniczy: na razie po prostu zmusza zainfekowane komputery do kontaktu ze zdalnym serwerem raz na godzinę. Poza tym... nie robi wiele. Nie oznacza to jednak, że nie stanowi potencjalnego zagrożenia.

"Chociaż nie zaobserwowaliśmy do tej pory, aby Silver Sparrow dostarczał dodatkowe złośliwe składniki, jego przyszłościowa "kompatybilność" z chipami M1, globalny zasięg, stosunkowo wysoki wskaźnik infekcji i dojrzałość operacyjna sugerują, że może to być w przyszłości dość poważne zagrożenie, wyjątkowo dobrze przygotowane do wyrządzania znaczących szkód" - czytamy w oświadczeniu Red Canary.


Właśnie z tego powodu badacze podzielili się już teraz wszystkim, co wiedzą o Silver Sparrow, zanim ten wyrządzi duże szkody. Poza tym, że szkodliwe oprogramowanie przebywa w dość dziwnego rodzaju stanie uśpienia, nietypową jego cechą i swoistym novum jest umiejętność wykorzystania przez niego interfejsu API JavaScript instalatora macOS do wykonywania poleceń.

Badacze ostrzegają, że przejście Apple z rozwiązań Intela na własne układy może ułatwić hakerom wgrywanie na komputery złośliwego oprogramowania za sprawą ewentualnych luk w zabezpieczeniach.

Źródło: Red Canary