Instalki.pl » Aktualności » Bezpieczeństwo » Ogromna zmiana w TikToku - niektóre konta staną się prywatne
Czwartek, 14 Styczeń 2021 11:35, Wpisany przez Tomasz Bielski
microsoft logo
Firma zmienia politykę prywatności.

TikTok zaczyna kategoryzować konta pod kątem wieku. W przypadku osób, które posiadają mniej niż 16 lat, firma ustawi ich profile jako prywatne – aplikacja w ten sposób wprowadza szereg środków mających na celu poprawę bezpieczeństwa w sieci. Każda z osób poniżej 16 lat nie będzie w stanie tworzyć materiałów wideo, które będą mogły być pobierane przez innych użytkowników. TikTok przekazał, iż ma nadzieje, że zmiany zachęcą młodych użytkowników do aktywnego zaangażowania się w poszerzanie wiedzy dotyczącej prywatności w internecie.

TikTok zmienia politykę prywatności na niektórych kontach

„Mamy nadzieję, że zainspirujemy najmłodszych użytkowników do podejmowania odpowiedzialnych i świadomych decyzji” - przekazała szefowa do spraw prywatności w TikToku, Elaine Fox.

Osoby w wieku od 13 do 15 lat będą mogły zatwierdzać swoich nowych „znajomych” do komentarzy oraz decydować czy mają się one pojawiać publicznie. Co ciekawe, konta osób poniżej 16 roku życia nie będą wyświetlały się jako sugerowane dla innych osób w aplikacji. Pobieranie filmów wideo z kont osób nieletnich nie będzie możliwe – chyba, że ta opcja zostanie indywidualnie wyłączona.

Zmiany w TikToku nastąpiły po tym, jak serwis BBC News ujawnił, iż platforma może służyć do uwodzenia nieletnich.

tiktokprywatnosc2
fot. Solen Feyissa - Unsplash

TikTok podjął już kilka kroków związanych z ochroną młodszych użytkowników. To między innymi ograniczenie wysyłania bezpośrednich wiadomości i tworzenia transmisji na żywo, ograniczenie kupowania i sprzedawania wirtualnych prezentów tylko dla dorosłych osób, a także wprowadził zupełnie nowe ustawienia związane z większą kontrolą rodzicielską.

TikTok jednocześnie apeluje do innych platform internetowych, aby proaktywnie wyszły one naprzeciw bezpieczeństwu najmłodszych użytkowników. Sytuacji nie sprzyja również pandemia – cyberprzestępcy wykorzystują niecodzienną rzeczywistość, aby atakować najmłodsze osoby, które naturalnie spędzają więcej czasu w sieci.

Zmiany w TikToku są już dostępne dla wszystkich osób, niezależnie od regionu.

Źródło: BBC / fot. Solen Feyissa - Unsplash