Instalki.pl » Aktualności » Bezpieczeństwo » Haker otworzył 2732 skrytki na paczki. Każdy mógł wyjąć przesyłki
Środa, 09 Grudzień 2020 14:18, Wpisany przez Maksym Słomski
pickpoint atak
Świadkowie reagowali prawidłowo.

Byliśmy świadkami prawdopodobnie pierwszego wielkoskalowego cyberataku wymierzonego w automaty pocztowe. Hakerzy (lub haker) za cel obrali sobie skrytki operującej na terenie Rosji PickPoint, które do złudzenia przypominają Paczkomaty InPostu. Cyberprzestępcom udało się otworzyć w jednej chwili 2732 spośród 8000 skrytek rozsianych w Petersburgu i Moskwie. W każdej z nich znajdowały się paczki.

Atak hakerów na skrytki PickPoint


Infrastruktura firmy PickPoint działa z perspektywy użytkownika podobnie jak Paczkomaty InPostu. Po zamówieniu przesyłki ta dostarczana jest do schowka w wybranym uprzednio automacie, skąd da się ją wyjąć podając uprzednio specjalny kod lub otwierając za pomocą aplikacji mobilnej. To właśnie ten system zaatakowali 4 grudnia hakerzy.

Wykorzystując do tej pory niezidentyfikowany exploit, haker otworzył drzwi do jednej trzeciej z wszystkich szafek PickPoint, pozostawiając tysiące paczek narażonych na kradzież.


Powód ataku? Nieujawniony. Firma PickPoint wydała już komunikat, w którym informuje o powiadomieniu o całym zajściu organów ścigania.

Wielu Rosjan zareagowało we właściwy sposób


Nie wiadomo ile spośród wystawionych na widok publiczny paczek padło łupem "łowców okazji". Rosyjscy internauci donoszący o sprawie w mediach społecznościowych podają jednakowoż, że wielu przechodniów na powrót zamykało otwarte skrytki.

Źródło: PickPoint