Instalki.pl » Aktualności » Bezpieczeństwo » Masz konto w mBanku? Uważaj na oszustów
Piątek, 06 Listopad 2020 13:00, Wpisany przez Maksym Słomski
mbank
Nowa, groźna forma ataku.

Przedstawiciele popularnego banku mBank ostrzegają przed cyberprzestępcami podszywającymi się pod jego pracowników. Metoda ataku jest wyjątkowo wyrafinowana, bowiem do wprowadzenia w błąd wykorzystuje się połączenia telefoniczne z funkcją maskowania numeru. Wyświetlony ciąg cyfr może być fałszywy, przez co klient banku może pomyśleć, że rozmawia z kimś z banku. Wraz z ekspertami ds. bezpieczeństwa z mBanku podpowiadamy co zrobić, gdy macie wątpliwości co do tego, kim jest Wasz rozmówca.

mBank - oszustwo


Oszuści za pomocą wyżej przedstawionej metody próbują nakłonić rozmówców do podania danych osobowych, danych karty płatniczej lub innych danych umożliwiających sprawne korzystanie z bankowości elektronicznej. Co więcej, przestępcy czasami nakłaniają do instalowania dodatkowego oprogramowania, które da im zdalny dostęp do urządzenia niczego nie podejrzewającej ofiary.

W obliczu powyższych pamiętaj, że pracownik banku NIGDY nie powinien:

  • prosić Cię o podanie loginu i hasła do bankowości internetowej;
  • prosić Cię o podanie pełnych danych Twojej karty płatniczej (numer karty, data ważności i trzycyfrowy kod z jej drugiej strony);
  • prosić Cię o potwierdzanie nieznanych transakcji np. poprzez podanie kodów SMS;
  • prosić, abyś instalował dodatkowe aplikacje na komputerze lub smartfonie, które mają ułatwiać płatności.


Pamiętaj także, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości przerwać połączenie i natychmiast skontaktować się ze swoim bankiem pod numerem telefonu wskazanym w aplikacji lub na odpowiedniej witrynie internetowej banku.

Źródło: mBank