Instalki.pl » Aktualności » Bezpieczeństwo » 7 aplikacji, które trzeba natychmiast usunąć ze smartfona. Były do pobrania w oficjalnym sklepie
Poniedziałek, 28 Wrzesień 2020 08:50, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
natrętne reklamy na smartfonie
Znowu.

Avast ostrzega, że prawie dwa i pół miliona użytkowników Androida i iOS'a pobrało 7 aplikacji adware ze sklepu Google Play i Apple App Store. Wiele z nich promowano za pośrednictwem kont na TikToku i Instagramie - jedno miało ponad 300 000 obserwujących.

Złośliwe apki zdołały ominąć zabezpieczenia oficjalnych sklepów z aplikacjami, a za całym zamieszaniem stoi trojan HiddenAds. Choć same aplikacje wydają się bezpieczne, cała zabawa zaczyna się po ich zainstalowaniu. Oczywiście jedynym celem złośliwych programów jest wyświetlanie natrętnych reklam.

Kod został przygotowany w bardzo sprytny sposób, tak aby wyświetlać użytkownikowi pełnoekranowe reklamy nawet poza aplikacją. Dodatkowym utrudnieniem jest specjalna funkcja odpowiedzialna za ukrywanie ikonki złośliwej apki, tak aby utrudnić jej usunięcie.

Lista zainfekowanych aplikacji


Wśród usuniętych aplikacji z Google Play i Apple App Store znajdują się:

  • ThemeZone - Shawky App Free - Shock My Friends
  • Ultimate Music Downloader - Free Download Music
  • Shock My Friends – Satuna
  • 666 Time
  • ThemeZone - Live Wallpapers
  • Shock my friend tap roulette v

To nie pierwszy raz kiedy trojan HiddenAds daje o sobie znać, w czerwcu tego roku odkryto 47 aplikacji, które pobrano łącznie 15 milionów razy.

Niestety zabezpieczenia wbudowane w oficjalne sklepy z aplikacjami nie zawsze działają jak trzeba. Zarówno użytkownicy Androida, jak i iOS powinni zatem instalować tylko sprawdzone pozycje. Dobrym pomysłem jest czytanie sekcji komentarze, gdzie sami użytkownicy często zgłaszają problemy z nachalnymi reklamami lub innymi niepożądanymi działaniami.

Sprawdź: Google usuwa 17 zainfekowanych aplikacji. Są zmorą użytkowników Androida

Źródło: ZDNet, Avast