Jesteście użytkownikami Freepik? Wasze dane mogły właśnie wyciec

Piotr MalinowskiSkomentuj
Jesteście użytkownikami Freepik? Wasze dane mogły właśnie wyciec
{reklama-artykul}Freepik znajduje się na liście stu najpopularniejszych witryn w sieci. Codziennie z serwisu korzystają miliony użytkowników, którzy pobierają i udostępniają tam bezpłatne grafiki. Jak się okazuje, serwis został właśnie ofiarą cyberataku, wskutek którego w ręce hakerów trafiło ponad 8,3 miliona loginów i haseł konsumentów.

Użytkownicy Freepik – zmieńcie hasła

Wykorzystano lukę w zabezpieczeniach, a dokładniej podatność SQL injection. W ten sposób osoba trzecia otrzymała wgląd do jednej z baz danych. Tym samym dane użytkowników portali Freepik oraz Flaticon są narażone na niebezpieczeństwo. Firma odpowiedzialne za strony potwierdziła naruszenie rekordów należących do 8,3 miliona zarejestrowanych osób.

freepik oswiadczenie 1Źródło: Freepik (via ZDNet)

Freepik Company nie podaje dokładnego momentu ataku, więc tak naprawdę wiemy tylko, że taki nastąpił. Władze zostały podobno powiadomione i trwa właśnie dochodzenie oraz poszukiwanie włamywacza. Co jednak ważne – 4,5 miliona użytkowników miała powiązane dane z kontem na Facebooku, Google lub Twitterze. Skala wycieku jest więc naprawdę poważna.

Wszyscy konsumenci powinni otrzymać stosowną informację od serwisu i zostać zachęceni do zmiany hasła. Koniecznie więc sprawdźcie swoje skrzynki mailowe i dokonajcie zmian jak najszybciej. Miejmy nadzieję, że sytuacja zostanie opanowana.

Miejmy nadzieję, iż chociaż część użytkowników zostanie teraz zmotywowana, by jeszcze lepiej zabezpieczać swoje internetowe konta.

Źródło i foto: Freepik, ZDnet

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.