Złośliwe dodatki do przeglądarki Safari zagrażają użytkownikom Maców

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Złośliwe dodatki do przeglądarki Safari zagrażają użytkownikom Maców
Najnowsze doniesienia wskazują, że nie tylko użytkownicy systemu Windows muszą martwić się o bezpieczeństwo. Eksperci firmy Sophos wykryli nowy rodzaj złośliwego oprogramowania na systemy macOS Catalina.

To kolejna odsłona tzw. Bundlore, pod przykrywką legalnych, popularnych aplikacji i bez wiedzy użytkownika, instaluje szereg niepożądanych programów, w tym dodatki do drugiej najpopularniejszej na świecie przeglądarki internetowej – Safari. Złośliwe rozszerzenia mogą zbierać informacje o aktywności w sieci, podstawiać reklamy na odwiedzanych stronach i przekierowywać wyniki wyszukiwania. Celem jest m.in. zarabianie na generowanych sztucznie odsłonach stron i kliknięciach nieświadomych użytkowników.

MacBook Apple

foto. Dmitry Chernyshov / Unsplash

Złośliwe reklamy na komputerach Mac

Oprogramowanie Bundlore odpowiada za niemal 7% wszystkich ataków na system macOS wykrytych przez Sophos. Nowe wersje działają pod przykrywką instalacji odtwarzacza wideo, m.in. Flash Playera. Po uruchomieniu pobranego pliku dodają „rekomendowane aplikacje” podczas domyślnej, natychmiastowej instalacji. Uzyskane w ten sposób rozszerzenia przeglądarki, takie jak MyCouponSmart czy AnySearch, zmieniają zawartość stron internetowych odwiedzanych przez użytkownika oraz stronę główną Safari na własną – searchmine[.]net.

Przestępcy przekierowują w ten sposób zapytania z wyszukiwarki na podstawione strony, aby „nabijać” kliknięcia i czerpać zyski z reklam. Ponieważ zmieniają stronę z poziomu samej przeglądarki, użytkownik nie otrzymuje żadnych ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa witryny.

Apple walczy, ale…

Wprowadzone przez Apple funkcje systemu macOS oraz przeglądarki Safari blokują tego typu programy, dlatego oszuści zaktualizowali swój sposób działania. Nieustannie usuwają i tworzą nowe konta deweloperskie, aby uniknąć umieszczenia przez Apple na czarnej liście, regularnie zmieniają też części kodu.

Źródło/foto.: Sophos

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.