Miliard urządzeń z Androidem bez aktualizacji zabezpieczeń. Sprawdź, czy posiadasz jedno z nich

Piotr MalinowskiSkomentuj
Miliard urządzeń z Androidem bez aktualizacji zabezpieczeń. Sprawdź, czy posiadasz jedno z nich

Jak wynika z zeszłorocznego raportu opublikowanego przez Google – ponad 40 procent aktywnych użytkowników Androida korzysta z wersji 6 (lub wcześniejszej) oprogramowania. Dane są o tyle niepokojące, że te odsłony systemu nie otrzymują już aktualizacji zabezpieczeń.

Nie mówimy o niezwykle starych sprzętach. Ich znaczna część wydana trzy lata temu pracuje na Androidzie 7, którego wsparcie także jest zakończone. Podsumowując wszystkie informacje – dwa na pięć urządzeń pracujących na systemie od Google są tym bardziej narażone na atak ze strony hakerów. Daje to wynik… miliarda smartfonów będących pożywką dla oszustów i wirusów.

Szereg ekspertów proponuje więc zmianę smartfona lub jego aktualizację (jeśli jest to możliwe). Pewnie u wielu osób zaraz pojawi się myśl: „nie będę kupował nowego telefonu, bo mój działa”. Być może, ale nie zapominajmy, że obecnie oprócz wydajności sprzętowej liczy się także oprogramowanie. Strona software’owa jest niezwykle istotna – dbajcie więc o aktualność swoich urządzeń.

Zwraca na to uwagę Google:

„Każdego dnia poświęcamy czas na poprawę bezpieczeństwa urządzeń z Androidem. Co miesiąc dostarczamy aktualizacje zabezpieczeń z poprawami błędów oraz stale współpracujemy z partnerami sprzętowymi i operatorami, aby zapewnić użytkownikom Androida szybką i bezpieczną współpracę z ich urządzeniami”.

Cykl życia smartfonów jest znacznie krótszy niż np. komputerów osobistych. Przykładowo – premiera Windowsa 7 nastąpiła w 2009 roku, a dopiero na początku bieżącego roku Microsoft zakończył wsparcie dla systemu. Mobilne urządzenia „żyją” przeciętnie dwa lata.

Źródło: ZDNet

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.