Oszuści podszywają się pod WOŚP – nie daj się nabrać i ostrzeż innych!

Maksym SłomskiSkomentuj
Oszuści podszywają się pod WOŚP – nie daj się nabrać i ostrzeż innych!
{reklama-artykul}
Zbiórka na rzecz 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już trwa. Związane za nią szeroko zakrojone działania mają miejsce na razie jedynie w Internecie, ale już 12 stycznia na ulice Polski wyjdą także wolontariusze. Jak co roku, finał WOŚP jest doskonałą pożywką dla wszelkiej maści cyberprzestępców, który żerują na naiwności i niewiedzy pragnących okazać wsparcie Polaków.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – uwaga na oszustwo

O zagrożeniu informuje CERT Orange Polska, jednostka reagowania na incydenty bezpieczeństwa teleinformatycznego. Oszuści rozsyłają SMSy do członków wszystkich sieci komórkowych od 1 stycznia bieżącego roku. Wiadomości napisane bez polskich znaków zawierają apel o wpłacanie datków na rzecz 28. Finału WOŚP. W treści komunikatu widnieje pozornie tylko bezpieczny link z prefiksem https, który kieruje do domeny .online.

wosp oszustwo
Źródło: CERT Orange Polska

„Siema! Na rzecz 28 Finalu WOSP zebralismy juz 2,6 mln zl! Wspomoz nas wplata On-Line na https://wosp.online Gramy do konca swiata i jeden dzien dluzej!”

Rzecz jasna witryna wosp.online nie ma niczego wspólnego z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i jest to strona wyłudzająca informacje. Domena została już zablokowana przez aplikację CyberTarcza chroniącą klientów sieci Orange, ale przed przejściem na witrynę nie ostrzegają inne sieci. Cyberprzestępcy w swoich komunikatach mogą posługiwać się także innymi adresami. Miejcie się na baczności.

Jak wesprzeć WOŚP?

Jeśli chcecie wesprzeć WOŚP najbezpieczniej będzie sprawdzić dostępne formy wsparcia na oficjalnej witrynie wosp.org.pl lub wpłacić pieniądze bezpośrednio do puszki osób kwestujących 12 stycznia. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby spróbować szczęścia w aukcjach WOŚP, w których weźmiecie udział poprzez dedykowany serwis przygotowany przez Allegro pod adresem aukcje.wosp.org.pl.

Źródło: Orange

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.