Amazon i Ring pozwane. Wszystko przez niebezpieczne kamery

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Amazon i Ring pozwane. Wszystko przez niebezpieczne kamery
{reklama-artykul}
Obawy o bezpieczeństwo oraz prywatność użytkowników korzystających z popularnych kamer Ring zaczynają być coraz większe. Kilka dni temu okazało się, iż urządzenia zostały złamane, a hakerzy byli w stanie uzyskać dostęp do bazy danych z ponad 1500 hasłami oraz innymi danymi – między innymi numerami telefonu oraz lokalizacją przypisaną do danej kamery. Mieszkający w Alabamie John Orange założył pozew zbiorowy przeciwko Amazonowi i Ring oskarżając firmy o to, iż nie zrobiły wystarczająco dużo, aby ochronić swoich klientów przed wspomnianą sytuacją.

Oprócz cyberataku, który przyczynił się do wycieku danych, John Orange zwraca również uwagę na incydent sprzed miesiąca. Wtedy też jeden z hakerów nękał dziewczynę przy wykorzystaniu jej sprzętu w samym domu. Orange celnie punktuje firmę Ring wskazując na chęć uniknięcia odpowiedzialności za wyciek danych. Oświadczenie firmy skierowane w odpowiedzi do użytkowników zawierało twierdzenie, iż przedsiębiorstwo nie ma dowodów na to, aby ich infrastruktura została zaatakowana.

amazonringpozew2

Pozew zbiorowy zawiera w sobie oskarżenia o naruszenie umowy z użytkownikami, naruszenie prywatności, zaniedbanie, bezpodstawne wzbogacenie się oraz nieuczciwe praktyki powiązane z konkurencją na rynku (poprzez wprowadzające w błąd oświadczenia o bezpieczeństwie). John Orange wraz z innymi oskarżającymi będą chcieli uzyskać od Amazona i Ring odszkodowanie oraz obietnicę wdrożenia ulepszonych procedur i środków bezpieczeństwa.

Redakcja Engadget poprosiła firmę Ring o komentarz dotyczący całej sprawy, jednak jej przedstawiciele stwierdzili, iż nie będą komentować toczących się spraw prawnych.

Czy ten pozew zbiorowy zakończy się sukcesem dla użytkowników biorących w nim udział? To bardzo możliwe. Sprawa jest bowiem bardzo poważna i powinna być kolejnym przykładem dla konkurencyjnych firm na to, jak zadbać o stosowne zabezpieczenia oraz anonimizację informacji.

Źródło: Court Listener

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.