Instalki.pl » Aktualności » Bezpieczeństwo » Wielki wyciek danych klientów sieci Virgin Mobile! Sytuacja jest fatalna
Środa, 25 Grudzień 2019 20:08, Wpisany przez Maksym Słomski
virgin mobile wyciek danych
Ogromny kłopot dla wielu osób.

Oj, źle się dzieje w państwie polskim. Virgin Mobile przygotowało swoim klientom prezent na święta w postaci wielkiego wycieku danych osobowych. Według informacji przekazywanych przez operatora łupem cyberprzestępców padły bardzo ważne informacje - imiona i nazwiska, numery PESEL i numery dokumentu tożsamości. Poszkodowane są osoby korzystające z oferty pre-paid.

W wiadomościach rozsyłanych przez Virgin Mobile od dziś od godziny 13:00 możemy wyczytać:

"Virgin Mobile informuje, że doszło do nieuprawnionego dostępu do systemów spółki i ujawnienia danych części klientów, w tym Pana/Pani imienia i nazwiska, numeru PESEL lub numer dokumentu tożsamości. Prosimy uważać na próby wyłudzenia danych. Podjęliśmy działania zabezpieczające, więcej informacji wkrótce."

virgin mobile


Operator informuje, że wyciek jest efektem zaplanowanego ataku z użyciem "złośliwego oprogramowania". Nie wiem dlaczego, ale sposób w jaki został sformułowany ten komunikat sugeruje, że zawinił pracownik sieci, który zainstalował niechcący w systemie jakiegoś rodzaju malware.

Virgin Mobile potwierdziło jednocześnie, że osoby korzystające z oferty na abonament są bezpieczne.

Jeśli korzystacie z usług Virgin Mobile, to bądźcie wyczuleni na działania oszustów, którzy mogą podszywać się od operatora. Przestępcy dysponując tak wieloma danymi na Wasz temat mogą w zasadzie próbować wielu różnych sztuczek, z zaciąganiem kredytów konsumenckich na czele.

W świetle RODO o sprawie została powiadomiona już Policja oraz Prokuratura.